Ból brzucha, nadmierna potliwość – objawy zawału serca u kobiet mogą mieć nietypowy charakter. Ból w klatce, najbardziej charakterystyczny objaw zawału, nie zawsze jest obecny. Lub bywa tak znikomy, że pacjentki go bagatelizują.
Przyczyny zawału
Każdego roku w Polsce zawału doznaje ok. 80 tys. Polaków. Do ostrego zespołu wieńcowego, bo tak brzmi fachowa nazwa, prowadzą inne schorzenia układu krążenia, takie jak np. nieleczone nadciśnienie, zaburzenia lipidowe, czyli problemy z cholesterolem, wieloletnia, źle wyrównana cukrzyca. Sercu nie pomaga stres, problemy ze snem, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
„Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów wśród Polaków” – zwraca uwagę Agnieszka Wołczenko, prezes stowarzyszenia „EcoSerce”, które działa na rzecz „sercowców”.
Objawy zawału u kobiet nie zawsze są oczywiste
Ból brzucha, drętwienie lub mrowienie ręki, objawy przypominające niestrawność, kołatania serca, nadmierne pocenie się – także w ten sposób może objawiać się zawał, a ból w piersi może być niewielki lub nawet nieobecny.
W przypadku mężczyzn ryzyko rozwoju problemów z sercem wzrasta po 40 roku życia, w przypadku kobiet – średnio dekadę później. Nie znaczy to jednak, że panie chorują łagodniej. Co więcej, zawał serca u kobiet może mieć mnie typowe objawy.
„Jak zawał, to myślimy przede wszystkim o silnym bólu w klatce piersiowej. I słusznie, ale przebieg zawału nie zawsze jest taki” – uczula Agnieszka Wołczenko, która sama przeszła zawał w wielu zaledwie 46 lat.
Ciche zawały serca: to nawet 15 proc. przypadków
Co więcej, nawet 15 proc. OZW to tzw. ciche zawały, które przebiegają bez bólu lub dolegliwości są tak znikome, że chory lub chora nie podejrzewa poważnych problemów z sercem.
„Zawał serca to jeden z najbardziej poważnych stanów zagrożenia życia. W jego leczeniu kluczowe znaczenie ma czas. Dlatego jeśli podejrzewamy, że z naszym sercem dzieje się coś złego, pod żądnym pozorem nie zwlekajmy z szukaniem pomocy” – poskreśla Agnieszka Wołczenko.
Ewa Kurzyńska
Więcej interesujących materiałów:
Zespół złamanego serca może się wydarzyć, gdy wygramy w lotto lub spotka nas coś złego
Jak zawrócić z prostej drogi do zawału?
Chodzenie ratuje i wydłuża życie. Ile kroków należy robić każdego dnia?