Autorzy

Lista w porządku alfabetycznym

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski

Biogram

Doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wykładowca Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Autor ponad 100 prac indeksowanych w Web of Science, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych oraz diagnostyce molekularnej, współautor podręczników m.in.: „Mikrobiologia lekarska” (2014), „Choroby wirusowe w praktyce klinicznej” (2017), „Zapobieganie i leczenie zakażeń szpitalnych w onkologii” (2018) czy monografii „Koronawirus SARS-CoV-2 – zagrożenie dla współczesnego świata” (2020) i „Bezpieczeństwo personelu medycznego w dobie COVID-19 według zasad EBM” (2021). Dla „Długo i szczęśliwie” pisze felietony kulinarne oraz przybliża Czytelnikom świat wirusów.

Wybrane artykuły:

Kapsaicyna – nie tylko dla smaku

Helicobacter pylori: zakażenie, konsekwencje i leczenie

Flirt: nowe warianty SARS-CoV-2

Dr hab. n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol

Biogram

Jest kardiolożką, związaną z I Katedrą i Kliniką Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka licznych artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach w Polsce i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. Medwoman 2022, Supertalenty w Medycynie. Na łamach „Długo i szczęśliwie” rozwiewa mity związane z ciążą i dostarcza przyszłym mamom rzetelnej wiedzy w cyklu „Ciąża oparta na faktach”. Oczekuje narodzin pierwszego dziecka.

Wybrane artykuły:

Ciąża oparta na faktach. Dodatni test ciążowy: i co dalej?

Pięć produktów, które kardiolog ma w lodówce

Ćwieczenia w ciąży. Czy warto „ćwiczyć za dwoje”, czyli o aktywności fizycznej w ciąży

Dr Anna Golke

Biogram

Mikrobiolog, wirusolog, wykładowca akademicki. Adiunkt w Katedrze Nauk Przedklinicznych, Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Zawodowo, eksploratorka poplątanych ścieżek wrodzonej odpowiedzi immunologicznej na zakażenia bakteryjne i wirusowe. „Miłośniczka” chorób odzwierzęcych. Prywatnie, dumna kocia mama, zakochana od lat w fantastyce i malarstwie.

Wybrane artykuły:

Ptasia grypa już nie jest tylko ptasia – wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (A/H5N1) u bydła

Dobroczynny wpływ zwierząt na nasze zdrowie

Ptasia grypa w mleku? Nowe fakty na temat wysoce zjadliwej ptasiej grypy (A/H5N1) u bydła

Mgr Adrianna Iwan

Biogram

Mikrobiolog, technik weterynarii, zoopsycholog. Studentka medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autorka tekstów w czasopismach branżowych: Weterynaria w Praktyce, Zoobranża, Pies Rasowy, Pupil. Prywatnie kociara, pasjonatka fotografii i muzyki.

Wybrane artykuły:

 

Kannabidiol u zwierząt: potencjalne korzyści zdrowotne

Brzydki zapach z pyska u pupila: czy stan jamy ustnej może wpływać na zdrowie zwierzęcia?

Ewa Kurzyńska

Biogram

Redaktor naczelna portalu www.szczesliwie.pl Współpracuje z telewizją NEWS24, gdzie prowadzi program Mednews24.

Dziennikarka zajmująca się od wielu lat tematyką zdrowia i medycyny. Autorka e-booków „Wywiad Lekarski”. Laureatka konkursów dla dziennikarzy medycznych: „Zdrowe Pióro”, „Kryształowe Pióro”, „Dziennikarz Medyczny Roku”. Uhonorowana nagrodą Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Projekt „Długo i szczęśliwie”, którego jest liderką, został wyróżniony w prestiżowym konkursie Liderzy Medycyny 2023: Sukces Roku w Ochronie Zdrowia.

Wybrane artykuły:

Przeszczep serca u dziecka. 13-letni Michał ma za sobą już dwa

Tabletka „dzień po”: stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące antykoncepcji awaryjnej

Szczepionka przeciwko boreliozie coraz bliżej. Testują ją ochotnicy

Prof. Łukasz Małek

Biogram

Kardiolog, kardiolog sportowy

Doświadczenie zawodowe zdobywał w wiodących warszawskich ośrodkach kardiologicznych: I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie ukończył staż podyplomowy oraz w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, gdzie ukończył rezydenturę z kardiologii. Specjalizację z kardiologii uzyskał w 2013 r., doktorat w 2009 r., habilitację w 2014, tytuł profesora w 2021 r.

Odbył praktyki w szpitalu Centre Hospitalier d’Auch we Francji oraz w Ospedale Silvestrini w Perugii we Włoszech. Uczestniczył w licznych kursach szkoleniowych z zakresu kardiologii i kardiologii sportowej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Specjalista rezonansu magnetycznego serca. Pierwszy w Polsce absolwent (z wyróżnieniem) studiów magisterskich (MSc) z kardiologii sportowej na St George’s University of London.

Aktualnie profesor w Katedrze Pielęgniarstwa na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz konsultant w Poradni Kardiologii Sportowej przy Centrum Kardiologii Klinicznej PIM MSWiA w Warszawie. Poradnia jest miejscem dedykowanym kompleksowej diagnostyce i leczeniu osób aktywnych fizycznie z rozpoznanymi lub podejrzewanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Konsultuje i wykonuje badania kardiologiczne także m.in. w Sportslab i Enel-Sport w Warszawie.

Autor i współautor ponad 150 artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach medycznych i licznych rozdziałów w książkach dotyczących kardiologii i kardiologii sportowej.

Redaktor lub współredaktor książek „Kardiologia sportowa dla lekarzy rodzinnych” Medical Tribune Polska 2022, „Atlas EKG sportowców” Medical Tribune Polska 2023, „Nagły zgon sercowy w sporcie. Jak mu zapobiec?” PZWL 2023.

Hobbystycznie biegacz amator, także w wersji ultra. Ukończył m.in. Transgrancanaria 125 km, Bieg Granią Tatr 72 km, Bieg 7 Dolin 64 km, Zimowy Ultramaraton Karkonoski 53 km i kilka maratonów ulicznych.

Popularyzator aktywności fizycznej w magazynach sportowych, radiu i telewizji:
www.kardiologsportowy.pl
Facebook: Kardiolog sportowy – Prof. Łukasz Małek
Instagram: kardiolog_sportowy

Wybrane artykuły:

Po co ten zgiełk, czyli jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla długowieczności?

Blaski i cienie zegarków sportowych. Co warto wiedzieć?

Zrób sobie wolne, czyli jak dobrze wykorzystać wypoczynek od pracy

Aneta Strelau

Biogram

Aneta Strelau, doktorantka Collegium Medicum, to doświadczona dietetyczka specjalizująca się w Dietetyce Klinicznej i Terapii Otyłości, cechująca się bogatą wiedzą i zaangażowaniem. Posiadając certyfikat europejskiego specjalisty leczenia otyłości (cert. SCOPE) oraz aktywne członkostwo w Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/EFAD, Aneta jest cenionym ekspertem w dziedzinie żywienia.

Jako właścicielka uznanej Poradni Dietetyki Klinicznej ,,Strelmedica”, Aneta jest autorką wielu cenionych publikacji, w tym ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzycą (cz. I i II)”, ,,Dieta dla Dziecka”, czy ”Żywienie osób starszych w praktyce”. Jej praca obejmuje nie tylko profesjonalną opiekę nad pacjentami, ale także szeroką działalność edukacyjną i doradczą.

Aneta aktywnie uczestniczy jako prelegent w licznych kongresach dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych, zdobywając wiedzę i dzieląc się swoją ekspertyzą. Zaangażowanie w projekty edukacyjne, takie jak żywienie dzieci z porażeniem mózgowym oraz kampanie promujące zdrowe nawyki żywieniowe dla kobiet, stanowi wyraz jej troski o społeczność i rozwój świadomości zdrowotnej. Jednocześnie Aneta ciągle poszerza swoje kompetencje, aby dostarczać pacjentom najbardziej aktualne i efektywne rozwiązania dietetyczne.

Wybrane artykuły:

Dieta dla niejadka – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Piknikowe przysmaki: sztuka zdrowego odpoczynku na świeżym powietrzu

Burak: rewelacyjne źródło zdrowia od korzeni do podium

Dr n. med. Szymon Suwała

Biogram

Lekarz specjalista z zakresu endokrynologii i diabetologii. Certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością – obesitolog. Człowiek nauki: asystent naukowo-dydaktyczny Katedry Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, aktywny badacz i popularyzator najnowszych odkryć, walczący także z dezinformacją w zakresie zdrowia publicznego, szczególnie w social mediach.

Wybrane artykuły:

Jod: nieoceniony sojusznik zdrowia. Czy potrzebujemy go suplementować?

Tarczyca bez tajemnic

Dr Adam Tyszkiewicz

Biogram

Historyk sztuki, historyk medycyny, varsavianista. W latach 2018-2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współautor książki „Od dżumy po COVID-19: choroby, epidemie i pandemie w medycynie i humanistyce”. Na łamach „Długo i szczęśliwe” pisze teksty w ramach cyklu „Medycyna jest kobietą”.

Wybrane artykuły:

Jak powstała szczepionka na polio? Słynny Polak pozyskał wirusa z mózgu szczura

Pierwsze lekarki straszono, że nie znajdą męża, a egzaminy zdawały poza murami uczelni

Kobiety kontra polio: historia zmagań z chorobą Heinego-Medina

Jakub Zimodro

Biogram

Student kierunku lekarskiego i doktorant w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nagrodzony przez Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. Doświadczenie zdobywał za granicą, m.in. w klinikach w Kolonii i Berlinie. Zawodowo zainteresowany lipidologią, prywatnie pasjonat języka niemieckiego.

Wybrane artykuły:

Lipoproteina (a) – groźne oblicze cholesterolu

Migotanie przedsionków – od kołatania serca do udaru mózgu

Z cukrzycą do kardiologa, czyli o wpływie cukrzycy na serce