Paracetamol w ciąży może zwiększać ryzyko ADHD u dziecka [BADANIE]

Czy paracetamol w ciąży może być szkodliwy? Jedno z badań wykazało, że jego stosowanie w ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem ADHD u dziecka.

Paracetamol w ciąży – czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Paracetamol jako lek znamy od lat 50. Jego inna nazwa to acetaminofen. Dziś stosuje się go powszechnie w leczeniu bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Poza właściwościami przeciwbólowymi cechuje się też działaniem przeciwgorączkowym. To lek niezwykle popularny, obecnie w Polsce na rynku dostępnych jest nawet kilkadziesiąt preparatów zawierających paracetamol. Czy paracetamol w ciąży jest więc bezpieczny? Jedno z badań sugeruje pewne długoterminowe, niekorzystne skutki zdrowotne jego stosowania w tym szczególnym okresie życia kobiety.

Badanie na niewielkiej grupie wykazało, że dzieci, których matki stosowały paracetamol podczas ciąży, są bardziej narażone na rozwój ADHD. Choć badanie nie rozstrzyga tej kwestii w 100 procentach, odkrycie badaczy wzmacnia teorię, że powszechnie stosowany lek przeciwbólowy może wpływać na rozwój mózgu płodu.

Związek pomiędzy przyjmowaniem paracetamolu przez ciężarne a rozwojem zaburzeń neurodegeneracyjnych był już wcześniej przedmiotem badań. Problem w tym, że dostarczały one sprzecznych wyników. Przykładowo, badanie z 2019 roku, obejmujące ponad 4700 dzieci i ich matek, wykazało, że stosowanie leku przeciwbólowego w czasie ciąży wiąże się z 20-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju ADHD u dzieci. Z drugiej strony analiza opublikowana w ubiegłym roku, obejmująca prawie 2,5 miliona dzieci, nie wykazała takiego związku.

Co wykazało badanie?

Co konkretnie udało się wykazać badaczom? Naukowcy przeanalizowali próbki krwi pochodzące od 37 kobiet w drugim trymestrze ciąży pod kątem markerów określających obecność paracetamolu w organizmie. Następnie badacze obserwowali uczestniczki, gdy ich dzieci miały od 8 do 10 lat. Jak się okazało, dzieci, których matki miały markery paracetamolu we krwi, były trzykrotnie bardziej narażone na diagnozę ADHD. Zdaniem badaczy sugeruje to, że stosowanie paracetamolu w ciąży może zwiększać ryzyko rozwoju ADHD u dzieci.

Jednak jest również możliwe, że czynnikiem zwiększającym ryzyko ADHD u dziecka jest to, co skłoniło kobietę do zażywania paracetamolu, a nie sam lek. Chodzi na przykład o przewlekłe bóle głowy lub infekcje. Mimo to autorzy badania stoją na stanowisku, że „winny” jest lek. Analiza próbek tkanki z łożysk 174 uczestniczek badania wykazała u kobiety zażywających paracetamol zmiany metaboliczne i w układzie odpornościowym.

Warto jednak pamiętać, że badanie objęło niewielką grupę uczestniczek. Co więcej, aktualne zalecenia rekomendują paracetamol jako leczenie I rzutu dla kobiet doświadczających np. dolegliwości bólowych.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów: Czy placebo może pomóc w przeziębieniu?

Źródło: New Scientist: Using common painkiller in pregnancy might raise ADHD risk in children

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl