Pandemia COVID-19 ma większy wpływ na zdrowie psychiczne chłopców niż dziewcząt

Pandemia COVID-19 najbardziej wpłyneła na zdrowie psychoczne nastoletnich chłopców. Jak wynika z opracowania zamieszczonego ostatnio na łamach „The Guardian”, a bazującego na danych opublikowanych w czasopiśmie „European Child & Adolescent Psychiatry”, to nastoletni chłopcy najbardziej ucierpieli na skutek izolacji z powodu pandemii COVID-19. Do tego ich zdrowie psychiczne nie wróciło do normy mimo względnego powrotu do normalności.

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Początkowe badania podczas pandemii COVID-19 poświęcone wpływowi izolacji na dzieci i młodzież wykazały, że dziewczęta cierpiały na poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym niż chłopcy. Jednak najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z trzech brytyjskich uniwersytetów – Manchester Metropolitan University, University of Reading, University of Liverpool i King’s College London – a opublikowane w czasopiśmie „European Child & Adolescent Psychiatry”, wykazało, że w dłuższej perspektywie zdrowie psychiczne nastoletnich chłopców było bardziej narażone na szwank.

Pandemia COVID-19. Metody badawcze i wyniki

W badaniu wzięło udział około 200 dzieci w wieku od 11 do 14 lat. Rejestrowano dane każdego dziecka przed kwarantanną, trzy miesiące po rozpoczęciu izolacji i ponownie po 15 miesiącach pandemii. Następnie badacze porównali te dane z danymi historycznymi, które pokazują typowy wzorzec dobrostanu psychicznego chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania.

Znaczenie raportowania i zrozumienie różnic

Chociaż zdrowie psychiczne obu płci natychmiast się pogorszyło, chłopcy nie doświadczyli naturalnej poprawy dobrostanu psychicznego. Mimo tego, że zjawisko to zwykle towarzyszy dojrzewaniu w okresie nastoletnim.

Z kolei związany z pandemią COVID-19 wzrost liczby przypadków depresji u chłopców oraz problemów behawioralnych zarówno u chłopców, jak i dziewcząt mógł zostać zamaskowany zmianami w okresie dojrzewania we wczesnym okresie adolescencji.

Badanie to było również wyjątkowe pod względem gromadzenia raportów na temat depresji wśród młodych nastolatków. Stworzono je na podstawie zgłoszeń rodziców oraz informacji udzielanych przez same dzieci na tym kluczowym etapie.

Wskazuje to na nadmierne zgłaszanie przez rodziców wpływu pandemii na objawy depresji u dziewcząt, przy jednoczesnym zaniżaniu wpływu pandemii na chłopców.

Czytaj więcej: Long-COVID: co wiemy na jego temat?

Odkrycia te mogą mieć znaczący wpływ na kierowanie nastolatków do ośrodków zdrowia psychicznego i stawiane diagnozy. Dodatkowo, zdaniem badaczy, konieczne jest budowanie większej świadomości na temat związanych z wiekiem zmian w zakresie zdrowia psychicznego. Zarówno wśród klinicystów, pedagogów i rodziców.

Piśmiennictwo: https://www.theguardian.com/society/2024/mar/23/how-covid-lockdowns-hit-mental-health-of-teenage-boys-hardest

https://www.theguardian.com/society/2024/mar/23/how-covid-lockdowns-hit-mental-health-of-teenage-boys-hardest

Panchal U, Salazar de Pablo G, Franco M i wsp. The impact of COVID-19 lockdown on child and adolescent mental health: systematic review. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2023; 32(7): 1151-1177. doi: 10.1007/s00787-021-01856-w.

Wright N, Hill J, Sharp H i wsp. COVID-19 pandemic impact on adolescent mental health: a reassessment accounting for development. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2024 Jan 3. doi: 10.1007/s00787-023-02337-y.

Tomasz Dzieciątkowski

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl