Ice tea – zdrowie czy ochłoda?

Koncerny spożywcze stale zapewniają nas, że napoje herbaciane typu ice tea zawierają naturalne źródło przeciwutleniaczy (AOX), które mają właściwości zdrowotne i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Reklama super orzeźwienia w upalne dni działa na naszą wyobraźnię. Jednocześnie zapewnia o absolutnie naturalnym składzie, dzięki czemu regularne picie tej herbaty pozwala zadbać o dobrą kondycję oraz zachować młodość i urodę. Ale czy tak jest faktycznie?

Co mówią badania?

Badania wykazały, że polifenole i inne antyoksydanty zawarte w herbacie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Jednak nie spodziewajmy się znaleźć wielu polifenoli w butelkowanych napojach herbacianych dostępnych na rynku. W badaniu przeprowadzonym w sierpniu 2010 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii udokumentowano, że wiele z nich zawiera mniej polifenoli niż pojedyncza filiżanka domowej roboty zielonej lub czarnej herbaty.

Przeczytaj też: Picie kawy wychodzi nam na zdrowie

Ice tea vs. domowa herbata

Niektóre z wspomnianych napojów mają bardzo mało korzystnych związków. Trzeba by wypić około 20 butelek, aby uzyskać taką samą ilość zawartych w nich polifenoli, co w jednej filiżance gorącego naparu. Ponadto napoje te zawierają bardzo duże ilości cukru. To z kolei może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, prowadząc do problemów takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Zdrowa alternatywa dla ice tea

Jeśli naprawdę zależy nam na dostarczeniu organizmowi wartościowych przeciwutleniaczy, najlepszym wyborem będzie tradycyjna, gorąca herbata. Wysoka zawartość polifenoli i brak dodatku cukru sprawiają, że jest to korzystniejsza opcja dla naszego zdrowia. Natomiast jeśli czujemy pragnienie i potrzebujemy szybkiego orzeźwienia, najlepszym rozwiązaniem będzie czysta woda.

Podsumowanie

Podsumowując, choć napoje herbaciane typu Ice Tea mogą wydawać się atrakcyjnym wyborem, warto zastanowić się nad ich faktyczną wartością zdrowotną. Zamiast polegać na marketingowych obietnicach, sięgnijmy po sprawdzone i naturalne rozwiązania, które przyniosą nam realne korzyści zdrowotne.

Pamiętajmy, że to, co pijemy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego wybierajmy mądrze i świadomie, kierując się wiedzą, a nie tylko reklamami.

Aneta Strelau

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl