Długowieczność: czy osiągnięcie wieku 110 lat jest możliwe?

długowieczność

Czy chcesz dożyć 110 lat? Nowe badania sugerują, że osiągnięcie tego skrajnego wieku może być bardziej realne niż się wydaje. Jeżeli przeżyjesz niebezpieczne lata 90. i dotrzesz do 105. roku życia, kiedy wskaźniki śmiertelności ustabilizują się. Takie wnioski płyną z badania nad bardzo wiekowymi Włochami przeprowadzonego przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley oraz Uniwersytet Sapienza w Rzymie.

Badanie nad długowiecznością

Badacze śledzili szczegóły zgonów niemal 4 000 mieszkańców Włoch, którzy mieli 105 lat i więcej w latach 2009-2015. Odkryli, że szanse na przeżycie dla tych długowiecznych jednostek ustabilizowały się, gdy przekroczyły 105 lat.

Długowieczność – wnioski i kontrowersje

Wyniki tych badań nad długowiecznością kwestionują wcześniejsze hipotezy sugerujące, że ludzkie życie ma możliwy do wskazania ostateczny punkt zakończenia. Jak dotąd najstarszą osobą na świecie była Jeanne Calment z Francji, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat.

„Nasze dane mówią nam, że nie ma ustalonego limitu długowieczności ludzkiej, który byłby obecnie w zasięgu wzroku” – powiedział główny autor badania, Kenneth Wachter, emerytowany profesor demografii i statystyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Nie tylko obserwujemy, że wskaźniki śmiertelności przestają się pogarszać wraz z wiekiem, ale również zauważamy ich lekką poprawę z czasem”.

Konkretnie wyniki pokazały, że osoby w wieku od 105 do 109 lat, znane jako półsuperstulatkowie, miały 50/50 szans na zgon w ciągu roku i oczekiwaną dalszą długość życia 1,5 roku. Ta prognoza długości życia była przewidywana na taką samą dla 110-latków, czyli superstulatków, stąd wynikał płaski przebieg.

Długowieczność jako wyzwanie

Statystyka dla osób w przekraczających 90. rok życia lat jest mniej łaskawa. Badanie wykazało, że włoskie kobiety urodzone w 1904 roku, które osiągnęły wiek 90 lat, miały 15 procent szans na zgon w ciągu następnego roku, a średnio sześć lat życia. Jeśli dożyły 95. roku życia, ich szanse na zgon w ciągu roku wzrosły do 24 procent.

W sumie Wachter i współbadacze śledzili długowieczność i wskaźnik śmiertelności 3 836 Włochów – superstulatków i półsuperstulatków – urodzonych między 1896 a 1910 rokiem, korzystając z najnowszych danych Włoskiego Instytutu Statystycznego.

Przypisują oni instytutowi rzetelne śledzenie ekstremalnych wieków dzięki narodowemu systemowi walidacji. System ten który mierzy wiek w chwili śmierci do najbliższego dnia. „To najlepsze dane dotyczące długowieczności w skrajnym wieku, jakie kiedykolwiek zebrano” – powiedział Wachter.

Konkluzje i refleksje

Kiedy ludzie wchodzą w 9. i 10. dziesięciolecie swego życia, wskaźniki śmiertelności gwałtownie rosną z powodu osłabienia i większego ryzyka takich schorzeń jak choroba serca, demencja, udar, rak i zapalenie płuc.

Demografowie ewolucyjni, jak Wachter i współautor badania James Vaupel, teoretyzują, że ci, którzy przetrwają i osiągną długowieczność, robią to z powodu selekcji demograficznej iub selekcji naturalnej. Osoby osłabione mają tendencję do wcześniejszej śmierci. Silni ludzie, lub ci, którzy mają lepsza pulę genową, mogą dożyć skrajnie podeszłego wieku.

Magdalena Starczak

Źródło: https://news.berkeley.edu/2018/06/28/supercentenarians

Przeczytaj:

Długowieczność a ograniczenia żywieniowe

Po co ten zgiełk, czyli jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla długowieczności?

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl