Długowieczność a ograniczenia żywieniowe

długowieczność

Nowe badania naukowe przynoszą nadzieję na zrozumienie sposobu, w jaki dieta może wpływać na długowieczność. Z badań wynika, że odpowiednio zaplanowane ograniczenia żywieniowe mogą przynosić korzyści zdrowotne. Odkrycia te, oparte na badaniach przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, pokazują, że odpowiednio dobrana dieta może naśladować korzystne efekty postu, minimalizując przy tym ryzyko i trudności związane z całkowitym głodzeniem się.

Badanie skoncentrowało się na zastosowaniu ograniczeń żywieniowych u różnych organizmów, od drożdży po myszy i ludzi. Eksperymenty na drożdżach jednokomórkowych wykazały, że cykle długotrwałego głodzenia przyczyniają się do wydłużenia długości życia i zwiększenia odporności na stres.

Myszy i dieta

Następnie badano wpływ bardzo niskokalorycznej, niskobiałkowej diety na myszach. Myszy, które były poddawane tej diecie przez kilka dni w miesiącu, wykazywały różne korzystne zmiany metaboliczne. Zmiany te to np. obniżenie poziomu glukozy i insuliny we krwi, zmniejszenie masy tłuszczowej wokół narządów oraz zwiększona gęstość kości. Co więcej, myszy te miały także zmniejszoną liczbę guzów i zmian skórnych na starość.

Badania pilotażowe na ludziach

Kluczowym krokiem w badaniach było również przeprowadzenie pilotażowego badania na grupie ludzi. Osoby dorosłe spożywające specjalnie opracowaną roślinną dietę przez okres kilku dni w miesiącu wykazywały poprawę poziomu glukozy we krwi i zmniejszenie masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną.

Dalsze badania i perspektywy

Dr Valter Longo, kierujący badaniami, podkreśla, że wyniki te otwierają nowe perspektywy w dziedzinie dietetyki i zdrowia. Zamiast surowych restrykcji żywieniowych, można stosować kompleksowe diety, które wywołują podobne efekty w organizmie, bez konieczności ciągłego głodzenia się.

Mimo że badania te przynoszą obiecujące wyniki, potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć długoterminowe konsekwencje takich diet dla zdrowia ludzkiego i określić najlepsze metody ich zastosowania.

Magdalena Starczak

Więcej o długowieczności:

Po co ten zgiełk, czyli jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla długowieczności?

„Dobry zwyczaj? Pożyczaj!”: jak ukradzione bakteriom, genetyczne nożyczki,zmieniają naszą rzeczywistość

Źródło:
https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/health-effects-diet-mimics-fasting

Długowieczność to złożony wynik interakcji wielu czynników genetycznych, środowiskowych, behawioralnych i społecznych, które wpływają na zdolność jednostki do osiągnięcia zaawansowanego wieku.

Źródło:
Perls TT, Wilmoth J, Levenson R, Drinkwater M, Cohen M, Bogan H, Joyce E, Brewster S, Kunkel L, Puca A. Life-long sustained mortality advantage of siblings of centenarians. Proc Natl Acad Sci U S A. 2002 Sep 3;99(18):8442-7. doi: 10.1073/pnas.122587599. PMID: 12034878; PMCID: PMC128905.

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl