Czy chcesz dożyć 110 lat? Nowe badania sugerują, że osiągnięcie tego skrajnego wieku może być bardziej realne niż się wydaje. Jeżeli przeżyjesz niebezpieczne lata 90. i dotrzesz do 105. roku życia, kiedy wskaźniki śmiertelności ustabilizują się. Takie wnioski płyną z badania nad bardzo wiekowymi Włochami przeprowadzonego przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley oraz Uniwersytet Sapienza w Rzymie.
Badanie nad długowiecznością
Badacze śledzili szczegóły zgonów niemal 4 000 mieszkańców Włoch, którzy mieli 105 lat i więcej w latach 2009-2015. Odkryli, że szanse na przeżycie dla tych długowiecznych jednostek ustabilizowały się, gdy przekroczyły 105 lat.
Długowieczność – wnioski i kontrowersje
Wyniki tych badań nad długowiecznością kwestionują wcześniejsze hipotezy sugerujące, że ludzkie życie ma możliwy do wskazania ostateczny punkt zakończenia. Jak dotąd najstarszą osobą na świecie była Jeanne Calment z Francji, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat.
„Nasze dane mówią nam, że nie ma ustalonego limitu długowieczności ludzkiej, który byłby obecnie w zasięgu wzroku” – powiedział główny autor badania, Kenneth Wachter, emerytowany profesor demografii i statystyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Nie tylko obserwujemy, że wskaźniki śmiertelności przestają się pogarszać wraz z wiekiem, ale również zauważamy ich lekką poprawę z czasem”.
Konkretnie wyniki pokazały, że osoby w wieku od 105 do 109 lat, znane jako półsuperstulatkowie, miały 50/50 szans na zgon w ciągu roku i oczekiwaną dalszą długość życia 1,5 roku. Ta prognoza długości życia była przewidywana na taką samą dla 110-latków, czyli superstulatków, stąd wynikał płaski przebieg.
Długowieczność jako wyzwanie
Statystyka dla osób w przekraczających 90. rok życia lat jest mniej łaskawa. Badanie wykazało, że włoskie kobiety urodzone w 1904 roku, które osiągnęły wiek 90 lat, miały 15 procent szans na zgon w ciągu następnego roku, a średnio sześć lat życia. Jeśli dożyły 95. roku życia, ich szanse na zgon w ciągu roku wzrosły do 24 procent.
W sumie Wachter i współbadacze śledzili długowieczność i wskaźnik śmiertelności 3 836 Włochów – superstulatków i półsuperstulatków – urodzonych między 1896 a 1910 rokiem, korzystając z najnowszych danych Włoskiego Instytutu Statystycznego.
Przypisują oni instytutowi rzetelne śledzenie ekstremalnych wieków dzięki narodowemu systemowi walidacji. System ten który mierzy wiek w chwili śmierci do najbliższego dnia. „To najlepsze dane dotyczące długowieczności w skrajnym wieku, jakie kiedykolwiek zebrano” – powiedział Wachter.
Konkluzje i refleksje
Kiedy ludzie wchodzą w 9. i 10. dziesięciolecie swego życia, wskaźniki śmiertelności gwałtownie rosną z powodu osłabienia i większego ryzyka takich schorzeń jak choroba serca, demencja, udar, rak i zapalenie płuc.
Demografowie ewolucyjni, jak Wachter i współautor badania James Vaupel, teoretyzują, że ci, którzy przetrwają i osiągną długowieczność, robią to z powodu selekcji demograficznej iub selekcji naturalnej. Osoby osłabione mają tendencję do wcześniejszej śmierci. Silni ludzie, lub ci, którzy mają lepsza pulę genową, mogą dożyć skrajnie podeszłego wieku.
Magdalena Starczak
Źródło: https://news.berkeley.edu/2018/06/28/supercentenarians
Przeczytaj:
Długowieczność a ograniczenia żywieniowe
Po co ten zgiełk, czyli jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla długowieczności?