Czy wchodzenie po schodach jest zdrowe? Tak – i może wydłużyć życie

Badania potwierdziły, że zrezygnowanie z windy i schodów ruchomych na rzecz wchodzenia po schodach ma korzystny wpływ na zdrowie i może wydłużyć życie. Wchodzenie po schodach nie tylko jest zdrowe, ale może być formą aktywności fizycznej dla tych najbardziej zajętych.

Czy wchodzenie po schodach jest zdrowe? Odpowiedź podsuwa badanie

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dorośli w wieku od 18 do 64 lat powinni

  • wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności
  • lub 75–150 minut o dużej intensywności.
  • Dodatkowo WHO zaleca powinni wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.

Niestety, zalecenia to często jedno, a praktyka drugie. Niewielu z nas znajduje czas i wystarczająco dużo samodyscypliny, by poświęcić kilka godzin w tygodniu na ćwiczenia. Jak się jednak okazuje, codzienna aktywność, taka jak wchodzenie po schodach, też ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jeśli więc kiedyś zastanawiałeś się czy wchodzenie po schodach jest zdrowe, dziś badania dostarczą ci odpowiedzi.

Podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprezentowano nową metaanalizę, z której wynika, że w przypadku osób mających w zwyczaju wchodzenie po schodach ryzyko śmierci z powodu chorób serca jest o około 39 niższe w porównaniu z osobami, które nie kultywują tego zdrowego nawyku. Wchodzenie po schodach to także gwarancja niższego ryzyka zawałów serca i udarów mózgu.

W badaniu wzięło udział 480 uczestników w wieku od 30 do 80 lat, połowę stanowiły kobiety.

-Byłam zaskoczona, że ​​tak prosta forma ćwiczeń może zmniejszyć śmiertelność ze wszystkich przyczyn – mówi autorka badania dr Sophie Paddock z Uniwersytetu Wschodniej Anglii oraz Norfolk i Norwich University Hospital Foundation Trust w Wielkiej Brytanii.

Czy wchodzenie po schodach jest zdrowe? Wzmacnia serce i mięśnie

Skąd bierze się zbawienny wpływ na zdrowie wchodzenia po schodach? W jaki sposób taka codzienna wspinaczka oddziałuje na organizm? Każda taka wspinaczka sprawia, że nasze tętno wzrasta, a pozostałe parametry układu sercowo-naczyniowego się poprawiają. Jedno z badań potwierdziło, że już 6 do 10 wspinaczek po schodach dziennie zmniejsza ryzyko nagłego zgonu. Co więcej, wystarczy, by od włączenia regularnego wchodzenia po schodach do planu codziennej aktywności, minęło 8 tygodni, byśmy odczuli zdrowotne korzyści. Unormuje się nasze ciśnienie krwi i wzmocnią się mięśnie.

Inne badanie 5 wycieczek po schodach dziennie to 20 proc. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badacze przeanalizowali ryzyko chorób serca u uczestników badania, biorąc pod uwagę takie czynniki jak jak ciśnienie krwi, cholesterol, palenie tytoniu, wywiad rodzinny i obciążenie genetyczne. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące ich stylu życia i nawyków związanych z codzienną aktywnością fizyczną, w tym wchodzeniem po schodach. W ciągu trwającej 12 lat obserwacji wykazano, że osoby wspinające się po schodach były obarczone niższym ryzykiem rozwoju chorób serca. Co więcej, ryzyko sercowo-naczyniowo ponownie wzrosło u osób, które zrezygnowały z wchodzenia po schodach.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Które sporty najbardziej wydłużają życie?

Sportowa recepta na długowieczność

Źródło:

Elevator or stairs? Your choice could boost longevity, study finds

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl