Gra w tenisa istotnie wydłuża życie

Podczas badania obserwowano największy zysk w zakresie dalszej długości życia, w porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie, obserwowano u grających w tenisa.
Obraz hansmarkutt z Pixabay

Czy są sporty bardziej sprzyjające długowieczności? Czy tenis to recepta na długowieczność? Sprawdzono to w badaniu Copenhagen City Heart Study. Objęło ono 8577 osób, obserwowanych przez 25 lat pod kątem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyn. Uczestnicy badania w kwestionariuszach deklarowali, jakim aktywnościom fizycznym oddają się w czasie wolnym.

Tenis, badminton, piłka nożna

Co się okazało po ćwierćwieczu obserwacji? Otóż sporty, które wiążą się z większymi interakcjami społecznymi, przekładały się na dłuższe życie. Największy zysk w odniesieniu do oczekiwanej, dalszej długości życia, w porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie, obserwowano u grających w tenisa (oczekiwana dalsza długość życia większa aż o 9,7 roku). Na drugim miejscu znaleźli się fani badmintona (zyskali 6,2 roku), na trzecim grający w piłkę nożną (4,7 r.). Dalej, kolejno: jeżdżący na rowerze (3,7 roku), pływający (3,4 r.), biegacze (3,2 r.), chodzący na gimnastykę (3,1 r.) oraz amatorzy siłowni (1,5 r., co było jednak wynikiem nieistotnym statystycznie).

We wnioskach naukowcy zastrzegli, że ich odkrycia wymagają dalszych badań.

Czytaj także: Chodzenie boso wcale nie takie zdrowe. Przeczytaj i szybko włóż buty

Wielkie turnieje i sport amatorski

Popularność tenisa na świecie nie ulega wątpliwości. To nie tylko dynamiczny i ekscytujący sport, ale także jedna z najbardziej rozpoznawalnych dyscyplin na całym globie. Turnieje wielkoszlemowe, takie jak Wimbledon, French Open, US Open i Australian Open, przyciągają miliony fanów z całego świata. Generują ogromne zainteresowanie zarówno wśród profesjonalnych graczy, jak i amatorów. Popularność tenisa rozciąga się od kortów lokalnych klubów po arenę światowych mistrzostw. Podkreśla to nie tylko jego sportową wartość, ale także społeczne znaczenie jako formy aktywności fizycznej.

Badminton, choć może być mniej medialny niż tenis, także cieszy się znaczną popularnością na całym świecie. Badminton ma swoje korzenie w starożytnych grach, ale jego współczesna forma zyskała popularność głównie w Azji, zwłaszcza w krajach takich jak Chiny, Indonezja i Malezja. Jednakże, z biegiem lat, stał się popularny również w Europie, Ameryce Północnej i innych częściach świata, zrzeszając szerokie grono entuzjastów, którzy cenią sobie jego intensywność i możliwość gry zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i zawodowym

Ewa Kurzyńska

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl