Świat stał się globalną wioską. W swoich wyjazdach docieramy coraz dalej. Co wziąć na egzotyczne wakacje, aby dobrze się do nich przygotować i odpoczywać bez stresu?
Co wziąć na egzotyczne wakacje? O tym nie zapominaj
Czasy, gdy Polacy wybierali jako cel wyjazdów wyłącznie Morze Bałtyckie oraz polskie góry już dawno minęły. Dziś lubimy wypuścić się w naprawdę dalekie podróże, często poza Europę. Jak przygotować się do takiego wyjazdu, by potem móc bez stresu cieszyć się urokami tropików. Co zabrać ze ze sobą na egzotyczne wakacje?
Częstym zmartwieniem podróżników, choć rzadko się o nim mówi, jest stres towarzyszący lotom samolotem. Może to wcale nie być najbardziej komfortowy sposób podróżowania, szczególnie jeśli lot trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin i towarzyszą mu przesiadki. Część osób próbuje się więc przed podróżą zrelaksować i sięga w tym celu na przykład po alkohol, który dziś jest dostępny zarówno na lotniskach, jak i na pokładach samolotów. Tylko czy to dobry pomysł? Okazuje się, że niekoniecznie. Pijąc alkohol na podczas lotu, możemy nawet wyrządzić sobie krzywdę.
-Podczas lotu mamy kilka czynników. Jednym z nich jest niższe ciśnienie, które panuje w kabinie samolotu. W takich warunkach alkohol będzie nam szybciej uderzał do głowy, szybciej też możemy wejść w stan alkoholowego upojenia. Ponadto alkohol ma też właściwości odwadniające, a powietrze w samolocie i tak jest już suche. Często zapominamy o tym, że w samolocie warto się nawadniać. Alkohol może to odwodnienie spotęgować. Może to sprzyjać bólom i zawrotom głowy, a nawet nudnościami. Co ciekawe, picie alkoholu na pokładzie samolotu może też nasilić jetlag – wyjaśnia dr Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych.
Aby podróż upłynęła nam w bardziej komfortowych warunkach warto też pamiętać o założeniu luźniejszych ubrań. Ułatwi to przepływ krwi i potencjalnie zmniejszy ryzyko zakrzepicy. Nie zapominajmy też o ruchu: zamiast spędzić kilka lub nawet kilkanaście godzin w pozycji siedzącej na przykład oglądając film, przejdźmy się po pokładzie lub poruszajmy chociaż stopami czy dłońmi. Powinniśmy więc przynajmniej co około godzinę trochę się poruszać.
Przy jak długich podróżach powinniśmy pomyśleć o profilaktyce zakrzepicy?
-Jeżeli ktoś wybiera się gdzieś lotem trwającym powyżej 5-6 godzin, powinien zwracać uwagę na profilaktykę zakrzepicy. Warto wtedy na przykład założyć specjalne pończochy uciskowe – mówi ekspertka.
Jak przygotować się do egzotycznej podróży?
Bardzo ważnym elementem przygotowania do egzotycznych podróżny na przykład do Azji czy Afryki są szczepienia ochronne.
-Pamiętajmy przede wszystkim o szczepieniach przypominających, takich jak szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi czy polio. Są to szczepionki, które znajdują się w polskim kalendarzu szczepień ochronnych i część z nich powinna być co 10 lat przypominana. Poza tym warto się zaszczepić przeciwko patogenom, które mogą powodować biegunki w podróży. Chodzi głównie o dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A – wskazuje dr Karolina Pyziak-Kowalska.
Jeśli chodzi o pozostałe szczepienia, to należy je dobrać pod kątem regionu świata, do którego się wybieramy. W Polsce dysponujemy już skutecznymi szczepionkami przeciwko na przykład dendze. Co ważne, jeśli planujemy szczepienia ochronne, to powinniśmy o nich pomyśleć minimum 12 do 6 tygodni przed planowaną podróżą.
Co natomiast musimy koniecznie wziąć ze sobą do apteczki?
-Koniecznie leki przeciwbiegunkowe, bo to właśnie biegunki są tym, co najczęściej się podczas takich podróży zdarza. Warto mieć przy sobie elektrolity, probiotyki i leki na powstrzymanie biegunki. Często osobom wybierającym się w tropiki przepisujemy np. antybiotyki działające miejscowo w jelitach i działają szeroko spektralnie na różnego rodzaju bakterie – dodaje ekspertka.
To jakie leki zabierzemy ze sobą warto też uzależnić od sposobu podróżowania. Jeśli w czasie podróży będzie się nami opiekowało biuro podróży, wówczas ryzyko, że zostaniemy bez szans na uzyskanie w razie konieczności pomocy medycznej, jest dużo mniejsze.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
WZW typu A: źródła zakażeń, objawy, przebieg żółtaczki, leczenie
,