Apteczka na wyjazd z dzieckiem – co powinno się w niej znaleźć? [WIDEO]

Wakacje tuż tuż, hotel i lot zarezerwowany, walizka spakowana. Niezależnie od tego czy wybieramy się nad rodzimy Bałtyk, czy do egzotycznej Azji, lepiej zawczasu pomyśleć, co warto zabrać ze sobą. Bardzo ważne będzie przygotowanie apteczki na wyjazd z dzieckiem. Co bezwzględnie powinno się w niej znaleźć?

  • Apteczka na wyjazd z dzieckiem – leki, które stale przyjmuje twoje dziecko to jej absolutna podstawa.
  • Z pewnością w apteczce na wyjazd z dzieckiem powinny się znaleźć przydatne w sytuacji urazów plastry, bandaże, preparaty do dezynfekcji.
  • Czy warto na wszelki wypadek spakować do niej antybiotyk? Ekspert podpowiada.

Apteczka na wyjazd z dzieckiem – to zabierz ze sobą na pewno

Lato za pasem, wielu rodziców ma już zaplanowane wyjazdy z dziećmi. Polacy to coraz odważniejsi podróżnicy, na cel wakacyjnych podróżny wybieramy już nie tylko klasycznie Morze Bałtyckie i góry, ale egzotyczne kraje. Coraz popularniejsze stają się dalekie podróże do Azji czy Afryki. Co zatem powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem, by w razie nagłej sytuacji zdrowotnej rodzic miał pod ręką wszystko, czego maluch może potrzebować?

– Im większa egzotyka naszej podróży, tym bogatsza powinna być zawartość wakacyjnej apteczki. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem będzie zaopatrzenie apteczki na wyjazd z dzieckiem w leki, które dziecko stale przyjmuje. Jeśli więc mamy w dom malucha, który choruje np. na cukrzycę, alergię czy astmę, na wyjazd koniecznie powinniśmy zabrać zapas leków, które stale przyjmuje. Powinniśmy pomyśleć o tym szczególnie, gdy podróżujemy poza Europę. Na naszym kontynencie raczej większość leków jest dostępnych i to pod podobną nazwą. Jeśli jednak wybieramy się w egzotyczną podróż, dostęp do leków, które bez problemu kupujemy w Polsce, może być trudniejszy – zwraca uwagę lek. Łukasz Durajski, specjalista pediatrii.

Jeśli mamy jakiekolwiek pytania lub wątpliwości co do składu apteczki na wyjazd z dzieckiem, zapytajmy pediatrę lub lekarza medycyny podróży. Z pewnością w apteczce na wyjazd z dzieckiem powinny się znaleźć przydatne w sytuacji urazów plastry, bandaże, preparaty do dezynfekcji.

– Zdecydowanie do apteczki na wyjazd z dzieckiem zapakujmy leki przeciwbiegunkowe. Pamiętajmy, że udajemy się w miejsca z nową florą bakteryjną. Poza tym biegunka u dziecka wcale nie musi mieć infekcyjnego podłoża. Zabierzmy również probiotyki i elektrolity. Czy warto stosować probiotyki profilaktycznie już przed wyjazdem? Absolutnie nie. To częsty mit, z którym się spotykam. Wbrew powszechnemu przekonaniu probiotyki powinniśmy stosować dopiero, gdy pojawią się u nas lub u dziecka objawy biegunki – mówi lek. Durajski.

Podstawą apteczki na wyjazd z dzieckiem są też leki na chorobę lokomocyjną, jeśli dziecko na nią cierpi. Tu uwaga: nawet jeśli dziecko ma jej objawy podczas podróży samochodem, nie musi ich doświadczać np. w samolocie. Wiele zależy od dziecka.

W apteczce na wyjazd z dzieckiem bezwzględnie powinien znaleźć się filtr przeciwsłoneczny. Za każdym razem gdy dziecko będzie wystawione na oddziaływanie promieni słonecznych, rodzice powinni zastosować na jego skórę filtr. Warto też zabrać żele łagodzące ewentualne poparzenia słoneczne.

O czym jeszcze pamiętać?

Często przed wyjazdem rodzice zastanawiają się czy np. spakować do apteczki antybiotyk, steryd lub inny lek „na wszelki wypadek”. Jeśli wybieramy się w podróż po Europie nie jest to z reguły konieczne. W sytuacji kryzysowej stosunkowo łatwo będzie można taki lek uzyskać. Zawsze warto mieć zapisany numer do swojego lekarza rodzinnego, pediatry lub specjalisty medycyny podróży, który w ramach teleporady wystawi receptę transgraniczną. Jest ona bez problemu uznawana w większości państw Europy. To rozwiązanie będzie szczególnie przydatna dla osób, które z powodu bariery językowej mogą mieć trudności w wytłumaczeniu obcojęzycznemu lekarzowi objawów jakich doświadcza dziecko.

Co jednak, jeśli wybieramy się na egzotyczną wycieczkę?

– Poza Europą farmaceuta może odmówić realizacji takiej recepty, ale często farmaceuci w takich sytuacjach idą rodzicom na rękę. Choć tu trudnością podczas podróży po Azji czy Afryce może być dostęp do apteki. (…) Zastanówmy się również co będziemy podczas wyjazdu robić i jak będziemy spędzać czas. Ważne jest czy to będzie wyjazd pełen zwiedzania, aktywności fizycznej, czy spędzimy go w mieście czy na łonie natury. Jeśli to trudnie nie zapomnijmy spakować do apteczki repelentów przeciwko owadom – dodaje lek. Durajski.

W okresie 6-8 tygodni przed wyjazdem należy pomyśleć o szczepieniach ochronnych.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Posiew moczu u dziecka prawdę ci powie? Niekoniecznie!