Brudna klawiatura może być pełna bakterii

Komputerowe klawiatury mogą łatwo zabrudzić się jedzeniem, brudem i zarazkami, podobnie jak inne często dotykane przedmioty, takie jak klamki do drzwi i pieniądze. Jednak poza samym wyglądem, brudna klawiatura może sprawić, że się rozchorujesz. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać higienę na biurku.

Brudniejsza niż toaleta

Brytyjska organizacja konsumencka o nazwie Which podaje, że klawiatury mogą być nawet pięć razy brudniejsze niż przeciętne siedzenie toaletowe. Głównymi sprawcami są ludzie, którzy nie myją rąk po skorzystaniu z toalety oraz jedzący przy biurkach. Lepkie palce przenoszą sosy i cząstki jedzenia na klawisze i pomiędzy nie. W efekcie, klawiatury mogą stać się świetnym miejscem do rozwoju zarazków, jak wykazało kilka badań na przestrzeni lat.

„Qwerty Tummy” – brudna klawiatura przyczyną choroby

Jednym z powszechnych drobnoustrojów, które wykryli badacze, jest Staphylococcus aureus, klasyczny wywoływacz zatrucia pokarmowego, objawiający się nudnościami i biegunką. W związku z tym dolegliwości żołądkowe wywołane przez sprzęt komputerowy nazwano „qwerty tummy” (czyli „klawiaturowy brzuszek”) od klawiszy „Q-W-E-R-T-Y” na klawiaturze

Przeczytaj też: Helicobacter pylori

Jak utrzymać klawiaturę w czystości?

Aby uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Instrukcja obsługi: Najpierw przeczytaj instrukcję obsługi, aby sprawdzić, czy są jakieś specyficzne zalecenia dotyczące czyszczenia.
  2. Przybory do czyszczenia: Zbierz miękką, niepylącą szmatkę oraz roztwór czyszczący. Specjalne środki czyszczące oraz dezynfekujące, np. alkohol izopropylowy, powinny wystarczyć. (Alkohol stosuj tylko na klawiaturze, ponieważ wielokrotne użycie tego płynu może odbarwić monitor).
  3. Bezpieczeństwo: Wyłącz komputer i odłącz klawiaturę, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia elektrycznego.
  4. Usunięcie okruchów: Najpierw usuń okruchy i kurz pod klawiszami za pomocą „dmuchawy powietrznej”, czyli puszki sprężonego gazu. Postępuj zgodnie z instrukcją na puszce, która mówi na przykład, aby zostawić kilka centymetrów między puszką, a klawiaturą.
  5. Potrząsanie: Po rozluźnieniu brudu odwróć klawiaturę do góry nogami i delikatnie potrząśnij, aby grawitacja wykonały swoje zadanie.
  6. Czyszczenie klawiszy: Zwilż szmatkę roztworem czyszczącym i delikatnie wytrzyj klawisze, poświęcając więcej uwagi na te najbardziej brudne, takie jak spacja. Nie zapomnij również o bokach i spodzie klawiatury.
  7. Suszenie: Pozwól, aby świeżo wyczyszczona klawiatura wyschła, zanim ją podłączysz i wrócisz do pracy lub zabawy.

Brudna klawiatura – wypróbuj pokrowiec

Innym rozwiązaniem problemu brudnych klawiatur jest zakup pokrowca na klawiaturę. Te cienkie, formowane osłony z lateksu są wykonane tak, aby pasowały ciasno na klawisze różnych typów klawiatur od różnych producentów. Pokrowce zapobiegają przedostawaniu się jedzenia między klawisze i gromadzeniu się kurzu. Kiedy przychodzi czas na czyszczenie, pokrowce nie muszą być zdejmowane, wystarczy je przetrzeć.

Źródło: https://www.nbcnews.com/health/health-news/your-keyboard-can-give-you-food-poisoning-flna1c9457572

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl