Naukowcy uważają, że jeśli ktoś w zdrowiu i dobrej kondycji dożył 80. urodzin, to ma szansę utrzymać formę do setki. Chiński zespół badaczy doszedł do tego po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 5 tys. osób, które dożyły co najmniej 80. urodzin. Naukowcy przypominają, że nigdy nie jest za późno, by zmienić nawyki na lepsze. Czy zatem długowieczność jest dla każdego?
Wiadomo, że wiele naszych zachowań sprzyja utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Tylko czy wprowadzenie ich w podeszłym wieku ma jeszcze jakieś większe znaczenie? Sprawdzili to naukowcy z Chin.
Długowieczność. Nigdy nie jest za późno, by zmienić nawyki
Naukowcy analizowali dane dotyczące 1454 stulatków i 3768 osób, które zmarły przed osiągnięciem 100 lat. Zostały one pozyskane z badania Longitudinal Healthy Longevity Survey, przeprowadzonego w 1998 r.
Zespół przyznawał badanym przypadkom punkty w skali od 0 do 6. Wyższe wyniki oznaczały potencjalnie lepsze wyniki zdrowotne.
Osoby z wyższymi wynikami częściej osiągały 100 lat. Najdłużej żyli uczestnicy, którzy uzyskali wynik w przedziale od 5 do 6. 276 z 851 osób z tego przedziału dożyło setki. Stosunkowo najszybciej (ale i tak po przeżyciu co najmniej 80 lat!) umierały osoby, które uzyskały wynik w przedziale od 0 do 2.
W komunikacie napisano, że „wraz ze znacznym postępem w rozwoju społecznym, gospodarczym i medycznym, w ostatnich dziesięcioleciach oczekiwana długość życia znacznie wzrosła i w 2019 r. oszacowano ją na 73,5 lat na całym świecie i 77,6 lat w kontynentalnych Chinach”.
„Równolegle ze wzrostem średniej długości życia, starzejąca się populacja szybko rośnie, co stwarza wyzwanie dla zdrowia publicznego, jakim jest promowanie zdrowego starzenia się i długowieczności” – dodali naukowcy.
Dieta i ruch sprzyjają długowieczności
Chińska analiza jest ciekawa o tyle, że wcześniejsze badania dotyczyły wpływu zmian wprowadzanych maksymalnie przez sześćdziesięciolatków. Tak, jakby naukowcy zakładali, że po tym wieku jest już za późno, by lepsze nawyki wpłynęły na poprawę zdrowia na przyszłość. Chińskie badanie można by podsumować stwierdzeniem, że nigdy nie jest za późno na korzystne zmiany.
Serwis Medical News Today, który opisuje badanie, poprosił Joy Pielo, redaktor Balanced Body, by wskazała kluczowe czynniki, które sprzyjają długowieczności. Podkreśliła ona znaczenie ruchu. Każdy powinien znaleźć taki rodzaj aktywności, który sprawia mu przyjemność i może zostać wprowadzony do codziennego życia.
– Tango czy boks – ważne, by na pierwszym miejscu postawić swoje potrzeby i oczekiwania. Wyznaczaj sobie zajęcia, które lubisz, a to wytrenuje ciało, uspokoi umysł i nakarmi duszę – powiedziała.
Wskazała także na odpowiednią ilość snu. Do tego zdrowe jedzenie. Powinno być w nim wiele warzyw, owoców i ryb, a mało czerwonego mięsa i alkoholu. Niewskazane jest wysoce przetworzone jedzenia, wszystkie „gotowce” do odgrzania w mikrofalówce czy w słoików, które nadają się do spożycia nawet dwa lata od wyprodukowania.
Co jeść, by dożyć stu lat?
Cytowana przez Medical News Today doktor Snehal Smart z The Mesothelioma Center przypomniała, że produkty żywnościowe, które sprzyjają długowieczności, to:
- warzywa liściaste,
- warzywa korzeniowe,
- produkty pełnoziarniste,
- zdrowe tłuszcze
- chude białka (produkty, które mają dużo białka a mało tłuszczu, np. pierś z kurczaka, chude ryby (np. dorsz, mintaj), białka jajek, chude mięso (np. indyk, chuda wołowina), twaróg chudy)
Martyna Kośka
Źródło: Medical News Today
Czytaj też:
Długowieczność w Loma Linda: sekrety długiego życia w Kalifornii
Długowieczność w zasięgu ręki: 13 prostych nawyków na długie i aktywne życie