Udar częściej atakuje niektóre kobiety. Znaczenie ma to, ile ważyły w dzieciństwie

Nadwaga i otyłość w dzieciństwie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru przed 55 rokiem życia. Co ciekawe, fakt ten dotyczy wyłącznie dziewcząt i kobiet. Niestety, jeśli kobieta będzie otyła w dzieciństwie i schudnie dopiero po okresie dojrzewania, ryzyko udaru nie spadnie.

  • Otyłość występuje u 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt w wieku przedszkolnym. Otyłych jest 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt w starszym wieku.
  • Nadwaga a udar: badanie potwierdza, że zbędne kilogramy w dzieciństwie zwiększają ryzyko udaru w dorosłym życiu. Ale tylko u kobiet.
  • Ryzyko udaru niedokrwiennego lub tzw. mini udaru było aż o 87 proc. wyższe w przypadku kobiet, które w wieku 14 lat były otyłe.

Nadwaga a udar: badanie potwierdza związek pomiędzy zbędnymi kilogramami a ryzykiem udaru

Otyłość to nie kosmetyczny defekt, a choroba. Tak uznała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO uwzględniła ją w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD‑10). Nadwaga i otyłość to problem nie tylko osób dorosłych. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości otyłość występuje u 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt w wieku przedszkolnym. Problem dotyczy też 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt w starszym wieku. Choroba otyłościowa to potwierdzony czynnik wielu schorzeń. W tym także sercowo-naczyniowych, takich jak udar czy zawał serca.

Najnowsze badanie, którego wyniki opublikowało czasopismo „Stroke”, potwierdziło korelację pomiędzy nadwagą i otyłością w dzieciństwie oraz w wieku dojrzewania a ryzykiem wystąpienia udaru przed 55 rokiem życia. Co ważne, korelację stwierdzono wyłącznie w przypadku dziewcząt i kobiet.

W długoletniej obserwacji trwającej 40 lat badacze obserwowali ponad 10 tysięcy osób. Oceniali ich wskaźnik masy ciała (BMI) w wieku 14 i 31 lat. Udało im się potwierdzić, że nadwaga w tych dekadach życia istotnie wpływała na ryzyko udaru w dorosłym życiu.

Nadwaga a udar: naukowcy zbadali korelację w obserwacji trwającej 40 lat

W trakcie długoletniej obserwacji 452 uczestników doznało udaru. W większości przypadków były to udary niedokrwienne lub tzw. mini udary, czyli przemijające napady niedokrwienne. Nie jest to zaskoczeniem. Udary niedokrwienne stanowią większość udarów. Wywołuje je zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Gdy tętnica zaopatrująca mózg w krew traci drożność, komórki mózgu otrzymują niewystarczającą ilość krwi.

W opublikowanym badaniu potwierdzono, że ryzyko udaru niedokrwiennego lub tzw. mini udaru było aż o 87 proc. wyższe w przypadku kobiet, które w wieku 14 lat były otyłe. Co ważne, ryzyko udaru lub mini udaru na późniejszym etapie życia było o 167 proc. wyższe u kobiet, które były otyłe mając 31 lat. Podobnej korelacji naukowcy nie potwierdzili w przypadku mężczyzn.

– Kobiety, które były otyłe jako dzieci, nastolatki lub młode dorosłe są narażone na zwiększone ryzyko udaru w średnim wieku. Nadwaga może prowadzić do problemów zdrowotnych, które z czasem uszkadzają naczynia krwionośne – wyjaśnia Ursula Mikkola, badaczka zdrowia publicznego z fińskiego Uniwersytetu w Oulu.

Ryzyko udaru u kobiet: czy hormony mają znaczenie?

Nadwaga i otyłość sprzyjają również rozwojowi w organizmie przewlekłego stanu zapalnego. To również może inicjować proces uszkodzeń naczyń krwionośnych. Osoby z nadwagą lub otyłością są również bardziej podatne na czynniki ryzyka udaru, takie jak wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cukru we krwi i wysoki poziom cholesterolu. Ryzyko udaru będzie tym wyższe, im dłużej te dodatkowe czynniki ryzyka będą się utrzymywały. Patologiczne zmiany w naczyniach krwionośnych potrzebują lat, by się rozwinąć. Dlaczego badanie nie wykazało podobnej korelacji pomiędzy nadwagą i otyłością w dzieciństwie a ryzykiem udaru w średnim wieku w przypadku mężczyzn? Badacze twierdzą, że znaczenie mogą mieć zmiany w gospodarce hormonalnej, które zachodzą w organizmie kobiet np. w okresie ciąży czy menopauzy.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Źródło:

Overweight Girls and Young Women Have Higher Stroke Risk as They Age

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl