Zbyt długie drzemki mogą sprzyjać migotaniu przedsionków

Fot. anisenior z Pixabay

Lubicie drzemać? Czy długie drzemki są zdrowe? Hiszpańscy naukowcy donoszą, że zbyt długie spanie w ciągu dnia może grozić zaburzeniami w pracy serca. Podczas trwającego blisko 14 lat badania obserwowali oni grupę ponad 20 tys. osób.

Długie drzemki mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków – wyniki badań

Uczestników badania podzielono na trzy grupy. W pierwszej znalazły się osoby, które nie ucinały sobie drzemek, w drugiej drzemiący w ciągu dnia mniej, niż 30 minut, a do trzeciej trafili amatorzy lubiący pospać w ciągu dnia dłużej, niż pół godziny

Co się okazało? W porównaniu z osobami, które drzemały krótko, drzemiący przez 30 minut lub więcej, mieli prawie dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Wyniki naukowców sugerują, że optymalny czas drzemki wynosi od 15 do 30 minut.

Przeczytaj także: Z cukrzycą do kardiologa, czyli o wpływie cukrzycy na serce

Krótkie drzemki bezpieczniejsze dla zdrowia serca

Dlaczego dłuższe odpoczywanie w ten sposób może nie wyjść nam na zdrowie? Naukowcy tłumaczą, że może zakłócać rytm okołodobowy, tzw. wewnętrzny zegar organizmu. W efekcie może dojść do zaburzeń snu, częstszych pobudek i zmniejszonej aktywności fizycznej w ciągu dnia z powodu źle przespanej nocy. Natomiast krótkie drzemki mogą poprawić rytm dobowy, obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć stres

Migotanie przedsionków: dlaczego odpowiednia długość drzemki ma znaczenie?

Migotanie przedsionków to poważne zaburzenie rytmu serca, które pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby starsze, a także te cierpiące na wady zastawek serca, nadciśnienie, cukrzycę, otyłość oraz chorobę wieńcową. Warto więc dbać o odpowiednią długość drzemki, aby nie narażać się na dodatkowe ryzyko związane z tą groźną arytmią.

I jeszcze krótko o migotaniu przedsionków: to najczęstsza postać arytmii. Aż 5-krotnie zwiększa ryzyko udaru. Na rozwój tej postaci zaburzeń w pracy serca najbardziej narażone są osoby w starszym wieku. Chorobie sprzyjają także wady zastawek, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroba wieńcowa.

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl