Syndrom wysokiego maku, czyli gdy ludzie cię nie lubią, bo jesteś w czymś zbyt dobry

Czym jest syndrom wysokiego maku? To zjawisko społeczne oznaczające sytuację, gdy osoby odnoszące szybki sukces lub wyróżniające się na tle innych, stają się obiektem niechęci lub ataków. Najczęściej z syndromem wysokiego maku mamy do czynienia w pracy.

Syndrom wysokiego maku – na czym polega?

Syndrom wysokiego maku może dotyczyć osób, które szybko osiągają na danym polu sukces, na przykład zawodowym, lub mają wysoki status społeczny. Wówczas zazdrość, chęć niezdrowej rywalizacji lub inne psychologiczne czynniki mogą skłonić ludzi z ich otoczenia do okazywania im niechęci lub wrogości. Mówimy więc o sytuacji, gdy osobę wyróżniającą się na tle innych, otoczenie chce „przyciąć” do poziomu pozostałych i skłonić do równania w dół. Skąd wzięła się nazwa syndromu? Termin odnosi się do maku, który wyrasta wyżej niż pozostałe kwiaty na polu lub łące.

Można zatem powiedzieć, że osoby dotknięte syndromem wysokiego maku są karane przez swoje środowisko za sukcesy jakie osiągają. Syndrom może przybierać różne formy i występować w różnych środowiskach. Najczęściej jednak syndrom wysokiego maku opisuje się w środowisku służbowym. Jakie formy może przybierać? Polega on między innymi na próbach podważania lub umniejszania czyjegoś sukcesu. Syndrom wysokiego maku może przybierać formę na przykład:

  • ignorowania lub uciszania w trakcie grupowych dyskusji,
  • wykluczania ze wspólnych aktywności lub rozmów,
  • wyśmiewania,
  • prześladowania (także w przestrzeni wirtualnej),
  • podważania działań lub pracy,
  • przypisywania zasług osób dotkniętych syndromem komuś innemu,
  • niesprawiedliwej krytyki,
  • bagatelizowania lub pomniejszania osiągnięć,
  • plotkowania,
  • otwartej wrogości

Przyczyną takich zachowań może być między innymi zazdrość, seksizm czy niezdrowa rywalizacja. Co ważne, syndromowi wysokiego maku może też sprzyjać kultura pracy przyjęta w danej organizacji.

Syndrom wysokiego maku – jak sobie z nim radzić?

Oczywiście syndrom może nas dotknąć nie tylko w pracy, ale też na gruncie relacji prywatnych: np. w związku lub w relacji z rodzeństwem. Jakie mogą być jego skutki dla osób, których dotyczy? Syndrom wysokiego maku może negatywnie odbić się na poczuciu własnej wartości, zaangażowaniu w pracę czy produktywności. Osoby nim dotknięte mogą cierpieć z powodu przewlekłego stresu i wypalenia zawodowego.

Jak zatem poradzić sobie z syndromem wysokiego maku? Czasami wystarczy rozmowa. Jeśli jesteśmy dotknięci syndromem wysokiego maku, warto w spokojnej rozmowie wyjaśnić osobom z naszego otoczenia jak ich zachowanie i słowa na nas wpływają. Pamiętajmy też, że ataki osób z naszego otoczenia, nieuprawniona krytyka i inne zachowania są odzwierciedleniem problemów i charakteru atakujących nas osób. W skrajnych sytuacjach można rozważyć podjęcie formalnych kroków, czyli rozmowę z przełożonym lub zgłoszenie sprawy w dziale kadr. Pomocna w takim przypadku będzie dokumentacja wszystkich potencjalnie przemocowych zachowań.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Źródło: Medical News Today: What to know about tall poppy syndorme

Więcej artykułów:

Efekt Pollyanny, czyli zgubne skutki nadmiernego optymizmu

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl