Praca nocami niekorzystnie wpływa na serce

Fot. Obraz Alexa z Pixabay

Dla sów noc to czas aktywności. Dla Homo Sapiens – niekoniecznie, choć rozwój cywilizacyjny sprawił, że praca nocami stała się chlebem powszednim dla przedstawicieli wielu zawodów. Niestety, ma to swoją cenę.

Praca nocami zwiększa ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, czyli groźnych zaburzeń w pracy serca. Konieczność pracy zmianowej zwiększa również ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, ale już nie udaru mózgu i niewydolności serca – takie wnioski przyniosły wyniki badania, które opublikowano na łamach prestiżowego „European Heart Journal”. Obserwacja uczestników (w sumie ponad 500 tys. osób) trwała średnio 10 lat, a bazowano na danych z brytyjskiego BIOBANK-u.

Eksperci tłumaczą, że praca nocami rozregulowuje zegar biologiczny, co niekorzystnie odbija się na zdrowiu. Co więcej, w jednym z badań wykazano, że osoby schodzące z „nocki”, w kolejnym dniu zjadają nawet 500 kalorii więcej, niż ci, którzy mają za sobą dobrze przespaną noc. W dłuższej perspektywie grozi to rozwojem nadwagi i otyłości.

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl