Siedzenie a ból pleców: na ile warto wstać z krzesła, by poczuć się lepiej?

Fińscy naukowcy wykazali, że zwiększenie codziennej aktywności o 20 minut dziennie może zapobiegać pogorszeniu się bólu pleców. A 40 minut dziennie mniej czasu spędzanego w pozycji siedzącej może złagodzić dolegliwości.

Bóle pleców są jedną z najczęstszych dolegliwości, które skłaniają nas do szukania porady lekarza. Szacuje się, że na różnych etapach życia ten problem będzie dotyczył od 80 do nawet 90 proc. osób. Siedzenie a ból pleców? Związek wydaje się oczywisty, ale sprawie przyjrzeli się naukowcy.

Siedzenie a ból pleców: badania fińskich naukowców

Badanie fińskich naukowców, związanych z Uniwersytetem w Turku opublikowane w BMJ Open pokazało, w jaki sposób może pomóc ograniczenie siedzącego trybu życia.

W badaniu wzięło udział 64 dorosłych z nadwagą lub otyłością, niską aktywnością fizyczną oraz zespołem metabolicznym. Uczestników podzielono na dwie grupy. Grupa interwencyjna miała zredukować ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej o godzinę dziennie. Do pomiarów użyto akcelerometrów. Grupa kontrolna kontynuowała natomiast swoje dotychczasowe nawyki. Eksperyment trwał pół roku. Co się okazało?

Uczestnicy, którzy zwiększyli aktywność fizyczną o 20 minut dziennie i zmniejszyli czas siedzenia o 40 minut dziennie, doświadczyli mniejszego nasilenia bólu pleców niż grupa kontrolna, która kontynuowała siedzący tryb życia.

Wyniki podkreślają, że proste zmiany w codziennej aktywności mogą prawdopodobnie pomóc osobom cierpiącym na ból pleców. Badanie wykazało również związek między zwiększoną liczbą codziennych kroków, a lepszym poborem glukozy przez mięśnie przykręgosłupowe.

Problem z kręgosłupem: kiedy szukać pomocy lekarza?

Bóle pleców to częsta przypadłość, ale nie powinna być bagatelizowana. Brak działania, zmian w stylu życia lub podjęcia leczenia może mieć poważne skutki. Jakie są sygnały alarmowe, że nie możemy odkładać wizyty u lekarza z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa na później? Kiedy reagować?

  • Gdy ból nie ustępuje lub promieniuje w kierunku kończyn.
  • Alarmujące jest, gdy bólowi pleców towarzyszą zaburzenia przy oddawaniu moczu i ból w okolicach krocza.
  • Inną wskazówką jest ból pleców i gorączka, bo może to wskazywać, że generatorem bólu jest zapalenie toczące się w obrębie kręgosłupa.
  • Bóle pleców mogą mieć także związek z innymi schorzeniami. Przy chorobie niedokrwiennej serca ból w klatce piersiowej może promieniować do lewej ręki, do łopatki i dolegliwości mogą naśladować bóle pochodzące z kręgosłupa szyjnego.
  • Bóle towarzyszące kamicy nerkowej też mogą naśladować bole pleców.

Polecamy: Co nas łupie w kręgosłupie? Podcast

Ewa Kurzyńska

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl