Rzadki przypadek dżumy u człowieka zidentyfikowany w Oregonie, prawdopodobnie przeniesiony przez… kota domowego.

  • Pierwszy przypadek dżumy w stanie Oregon wykryto od 2015 roku. Pacjent w hrabstwie Deschutes trafi¬ z tego powodu do szpitala.
  • Prawdopodobne źródło zakażenia. Istnieje podejrzenie, że chory został zakażony przez kota domowego.
  • Leczenie i profilaktyka. Leczenie dżumy obejmuje powszechnie stosowane antybiotyki. Zapobieganie dżumy obejmuje podstawowe środki ostrożności, takie jak unikanie kontaktu z pchłami i gryzoniami.
  • Perspektywa medyczna. Mimo że dżuma jest chorobą potencjalnie groźną, dzięki nowoczesnym lekom jest łatwo uleczalna i stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Osoba z hrabstwa Deschutes w stanie Oregon zachorowala na dżumę. To pierwszy potwierdzony przypadek tej poważnej i rzadkiej infekcji bakteryjnej w tym stanie od 2015 r.

Źródło zakażenia: kot domowy?

Chory prawdopodobnie został zakażony przez swojego kota. „Wszyscy bliscy chorego i ich zwierzęcia zostali skontaktowani i otrzymali leki zapobiegające chorobie” – powiedział w zeszłym tygodniu dr Richard Fawcett, urzędnik zdrowia hrabstwa Deschutes. Znane i dostępne antybiotyki, takie jak gentamycyna i fluorochinolony, są leczeniem pierwszego wyboru w przypadku dżumy. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). 

Nowoczesne zagrożenia i profilaktyka

Dżuma znana jest przede wszystkim jako przyczyna śmierci milionów ludzi w Europie, w średniowieczu. Wciąż budzi pytania o to, w jaki sposób może się rozprzestrzeniać i czy pozostaje groźna? Na szczęście wiele się zmieniło. Przed wiekami dżuma wywołała pandemię znaną jako Czarna Śmierć. Teraz jest to choroba leczona antybiotykami, jeśli tylko zostanie wykryta we wczesnych stadiach.

Racjonalna profilaktyka

W celu zapobiegania zakażeniom, zaleca się podstawowe środki ostrożności. To utrzymanie właściwej  higieny w domu i wokół niego, aby zapobiec kontaktom z pchłami i gryzoniami. Osoby uczestniczące w aktywnościach na świeżym powietrzu powinny stosować środki ostrożności przeciwko ukąszeniom przez pchły. Trzeba unikać dotykania padłych zwierząt.

Dżuma, znana również jako „czarna śmierć”, to poważna choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Yersinia pestis. Związana jest z historią średniowiecza, gdzie wybuchy dżumy przyczyniały się do masowych zgonów w Europie. Dżuma może występować w kilku postaciach, w tym:

  1. Buboniczna dżuma: Jest to najczęstsza forma dżumy. Objawia się obrzmieniem i bolesnymi węzłami chłonnymi (guzkami) oraz gorączką. Najczęściej występuje po ukąszeniu przez pchłę zakażoną bakterią.
  2. Dżuma płucna: Ta forma dżumy dotyczy płuc. Może się rozprzestrzeniać przez kropelki wydychane przez zakażoną osobę. Jest to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się choroby.
  3. Dżuma septyczna: Jest to najrzadsza forma dżumy, w której bakterie przenikają do krwiobiegu. Mogą prowadzić do sepsy i innych powikłań.

Dżumę można zwalczyć antybiotykami. Szczególnie jeśli jest rozpoznana i leczona we wczesnych stadiach. Dzięki postępom w dziedzinie medycyny i higieny publicznej, wybuchy dżumy są obecnie rzadkością. Niemniej ogniska występują w niektórych regionach świata, zwłaszcza tam, gdzie istnieje kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą przenosić bakterie Yersinia pestis.

Źrodło: https://edition.cnn.com/2024/02/13/health/plague-oregon-cat/index.html

Magdalena Starczak

Może Cię zaintersować:

Specyficzne białka we krwi kluczem do wczesnego wykrywania demencji

Nadzieja dla pacjentów z nowotworami – przełomowe badanie kliniczne na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl