Psychopatia u kobiet, najnowsze badania

Kiedy mówimy o typowym psychopacie, możemy sobie wyobrazić ubranego i eleganckiego Patricka Batemana z powieści „American Psycho”. Zdaniem eksperta, psychopatia u kobiet z zaburzeniem neuropsychiatrycznym może być znacznie większa niż dotychczas sądzono. Psychopaci są uważani za osoby pozbawione empatii i poczucia winy, wykazują też zachowania antyspołeczne. Często kłamiące i bezlitosne, narcystyczne i manipulacyjne.

Psychopaci chcą pieniędzy, władzy i kontroli – powiedział dr Clive Boddy z Uniwersytetu Anglii Wschodniej, który jest ekspertem ds. psychopatów w świecie korporacyjnym. Jego badania wskazują na istnienie większej liczby kobiet dotkniętych tą przypadłością, niż dotychczas zakładano.

Subtelność zachowań kobiecych psychopatów

Choć pierwotne wyobrażenie o psychopatach jako agresywnych, antyspołecznych przestępcach ustąpiło miejsca bardziej złożonemu spojrzeniu, idea, że są głównie mężczyznami, pozostała. Jednakże zachowania psychopatyczne u kobiet, mogą być bardziej subtelne i trudniejsze do rozpoznania.

Boddy jest wśród tych, którzy twierdzą, że psychopaci często występują w wielkich przedsiębiorstwach 

Psychopatia u kobiet a trudności w diagnozie

Jednym z problemów jest to, że część oceny używanej do identyfikacji cech psychopatycznych – znanej jako skala psychopatii autooceny Levensona (LSRP) – jest zniekształcona w stronę mężczyzn. Brak jest badań nad psychopatią u kobiet. Do tego tendencja do etykietowania mężczyzn jako psychopatów przyczynia się do trudności w diagnozowaniu kobiecych przypadków tej przypadłości.

Nowe spojrzenie na proporcje

Niektóre szacunki sugerują, że stosunek mężczyzn do kobiet psychopatów mógł wynosić 10:1. Prace Boddy’ego sugerują, że te proporcje są bardziej zrównoważone i psychopatia u kobiet występuje częściej niż się sądzi.

Przypadki psychopatów w miejscu pracy mogą prowadzić do drastycznych konsekwencji dla pracowników i organizacji. Boddy apeluje o stosowanie badań przesiewowych w procesie rekrutacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Badania nad psychopatią, szczególnie u kobiet, są nadal na wczesnym etapie. Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć tę problematykę i opracować skuteczne strategie radzenia sobie z nią.

Magdalena Starczak

Źródło: https://www.theguardian.com/society/2024/feb/26/more-women-may-be-psychopaths-than-previously-thought-says-expert

Więcej artykułów:

Jak na zdrowie może wpływać… samotność

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl