Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi. Z tej okazji wczoraj wieczorem został podświetlony na czerwono Pałac Kultury i Nauki. To nie tylko efektowna iluminacja, ale przede wszystkim sygnał wsparcia i solidarności z chorymi na nowotwory krwi.
Nowotwory krwi – mało znane, a groźne
Istnieje ponad 140 różnych rodzajów nowotworów krwi. Wiele z nich to rzadkie, zagrażające życiu schorzenia, z którymi boryka się niewielka liczba pacjentów. Jednak łącznie nowotwory krwi i szpiku kostnego – takie jak białaczki, chłoniaki i szpiczaki – stanowią siedem procent wszystkich nowotworów. Każdego roku na całym świecie u ponad 900 000 osób diagnozuje się raka krwi. W Polsce co 40 minut ktoś słyszy, że choruje na nowotwór krwi. Jednak wiele osób pozostaje nieświadomych tych poważnych, często nieuleczalnych chorób, przez co rak krwi jest bardzo mało widoczny dla opinii publicznej.
Ta ograniczona widoczność może prowadzić do wyzwań dla pacjentów szukających pomocy medycznej, terminowych diagnoz oraz wpływać na dostępność odpowiedniego leczenia dla pacjentów. Co więcej, osoby dotknięte chorobą mogą rzadko słyszeć o innych w takiej samej lub podobnej sytuacji. Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi jest okazją do podniesienia wiedzy na temat potrzeb diagnostycznych, terapeutycznych i wsparcia dla osób dotkniętych tą formą raka.
Innowacyjne leczenie nowotworów krwi
W walce z tymi groźnymi chorobami niezwykle istotna jest innowacyjność i współpraca. Johnson & Johnson od kilkudziesięciu lat pracuje nad rozwojem i dostarczaniem przełomowych terapii. Prowadzi działania, których celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby pacjentów z nowotworami krwi. W Polsce od blisko 10 lat prowadzona jest kampania: „Życie mamy we krwi”. Jej celem jest wsparcie i edukacja pacjentów, uświadomienie wagi profilaktyki, a także dostarczenie rzetelnych informacji o chorobie.
-W Johnson & Johnson od kilku dekad skupiamy się na opracowywaniu ukierunkowanych i innowacyjnych terapii w obszarze chorób hematoonkologicznych, takich jak m.in. szpiczak plazmocytowy czy przewlekła białaczka limfocytowa. Mają one zmienić wyniki leczenia, poprawiają i wydłużają jakość życia pacjentów. Dzięki naszym innowacjom zmieniliśmy oblicze wielu nowotworów krwi. Nadal jednak nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą na całkowite wyeliminowanie nowotworów krwi – mówi Geraldine Schenk, Dyrektorka Zarządzająca w Johnson & Johnson Innovative Medicine Poland.
Nowotwory krwi: wrzesień to „ich” miesiąc
Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi to globalne wydarzenie. Ustanowił je Kongres Stanów Zjednoczonych 14 lat temu. Ma na celu podnieść świadomość na temat jednego z najbardziej rozpowszechnionych i niebezpiecznych nowotworów na świecie: nowotworu krwi. Dlatego też każdego roku wrzesień zmienia kolor na czerwony, aby postawić w centrum uwagi wyzwania związane z chorobami hematoonkologicznymi.
-Poprzez ten symboliczny gest chcemy zwrócić uwagę na ukryte choroby nowotworowe i dołączyć do globalnych wysiłków na rzecz walki z nowotworami krwi. Rosnąca liczba przypadków oraz złożoność tych chorób stanowią ogromne wyzwania dla społeczności medycznej i pacjentów. Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi to wyjątkowa okazja, aby zwiększyć świadomość na temat potrzeb diagnostycznych, terapeutycznych oraz wsparcia dla osób dotkniętych tą formą raka- mówi Igor Grzesiak, wiceprezes Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Wczesne wykrycie nowotworów krwi znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania morfologii krwi, które mogą wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium. Każda osoba, która zauważy u siebie takie objawy jak chroniczne zmęczenie, łatwe powstawanie siniaków, częste infekcje czy utratę wagi bez wyraźnej przyczyny, powinna wykonać te podstawowe badania, a ich wynik skonsultować
z lekarzem.
Oprac. ET/Materiały prasowe
Więcej artykułów: