Pacjenci kardiologiczni dostaną elektroniczną kartę. Będzie rewolucja? [WIDEO]

Elektroniczna karta opieki kardiologicznej (EKOK), ma pozwolić na zbieranie w jednym miejscu dokumentacji medycznej pacjenta. Kiedy z nowego rozwiązania skorzystają pacjenci z chorobami serca?

Elektroniczna karta opieki kardiologicznej – co to jest?

Elektroniczna karta opieki kardiologicznej zmieni standard diagnostyki i leczenia chorób serca w Polsce. Choroby układu sercowo-naczyniowego to, obok nowotworów, główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Z danych polskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że każdego roku w naszym kraju choroby układu krążenia zabijają 178 tys. Polaków. Do tych najczęstszych należą:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność serca,
  • zawał serca,
  • choroba wieńcowa,
  • udar mózgu.

Co zmieni dla pacjentów z chorobami serca karta EKOK?

-To urządzenie, które wychodzi naprzeciw pacjentom, ale również nowoczesnej opiece kardiologicznej i szeroko pojętej innowacyjności w systemie ochrony zdrowia. Chodzi o to, by pacjent posiadał dokument, w tym przypadku elektroniczną aplikację, w której znajdą się informacje o całej jego ścieżce leczenia i wszystkich postępach w terapii. Będzie to ułatwienie zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Informacje będą zgromadzone w jednym miejscu. Pacjent nie będzie już musiał pamiętać jakie leki przyjmuje. Po stronie lekarza to również wiele ułatwi, ponieważ rozwiązanie da mu pewność, że pacjent jest należycie monitorowany – mówi Agnieszka Mrozik, zastępca dyrektora Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia.

Korzyści także dla systemu ochrony zdrowia

Jak dodaje, jest to także narzędzie, które ma ułatwić Ministerstwu Zdrowia monitorowanie jakości. EKOK pozwoli w końcu zbierać informację o tym jaką ścieżkę zalecił pacjentowi lekarz oraz jak wyglądały jego szczegółowe zalecenia. A także, co bardzo ważne, ile z lekarskich zaleceń pacjent zrealizował.

Kto będzie mógł wystawić kartę EKOK pacjentowi?

-Karta EKOK będzie mogła zostać wystawiona przez wszystkich lekarzy z każdego poziomu opieki kardiologicznej, ale również przez lekarzy rodzinnych z podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent otrzyma kartę EKOK w momencie, gdy zaistnieje podejrzenie lub zostanie postawiona wstępna diagnoza chorób układu krążenia. Karta będzie mogła zostać wystawiona pacjentowi, który, jak uzna lekarz, będzie wymagał dalszej diagnostyki lub leczenia – dodaje Agnieszka Mrozik, zastępca dyrektora Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia.

Kiedy to innowacyjne rozwiązanie ma szansę wejść w życie?

Karta EKOK wejdzie w życie wraz z wprowadzeniem ustawy o krajowej sieci kardiologicznej. Planujemy, że stanie się to do końca 2025 roku. Zakładamy optymistyczny scenariusz, że będzie to trzeci kwartał tego roku. Karta EKOK stanie się obowiązkowa dopiero od 1 stycznia 2028 roku – podkreśla.

Obecnie ustawą o krajowej sieci kardiologicznej zajmują się w Sejmie posłowie. Krajowa Sieć Kardiologiczna w założeniu ma podnieść skuteczność leczenia chorób układu krążenia. Chodzi o to, by każdy pacjent, niezależnie od tego gdzie mieszka, uzyskał dostęp do opieki kardiologicznej tej samej jakości. Sieć ma zapewnić pacjentom ciągłość leczenia na etapach: diagnostyki, leczenia, rehabilitacji oraz dalszej opieki w AOS, POZ lub opiece długoterminowej. Zgodnie z projektem ustawy sieć będzie miała trzy poziomy.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów: Podwyższone trójglicerydy – problem nie tylko sercowy

Polecamy także: Problemy sercowe sportowców