Oatzempic, czyli nowy dietetyczny trend. Czy owsiany napój pomoże schudnąć?

Popularność zdobywa nowy dietetyczny trend. Oatzempic to napój na bazie płatków owsianych, cynamonu i limonki. Jego picie ma podobno cudowne właściwości, pomaga schudnąć nawet kilkanaście kilogramów – podobnie jak popularny wśród osób z otyłością lek Ozempic. Tylko czy aby na pewno?

Oatzempic, czyli nowa dietetyczna moda z TikToka

TikToka szturmem podbija nowy dietetyczny trend. Chodzi o napój powstały na bazie płatków owsianych, wody, limonki i cynamonu. Jego regularne picie ma podobno wesprzeć regulację uczucia głodu, a dzięki temu pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Chodzi o napój popularnie określany jako Oatzempic. Nazwa wzięła się od połączenia słowa „oat” oznaczającego w języku angielskim płatki owsiane i nazwy leku Ozempic.

Przypomnijmy: to lek produkowany przez koncern farmaceutyczny NovoNordisk. Zgodnie ze wskazaniami wykorzystuje się go w terapii cukrzycy typu 2. Jego substancją aktywną jest semaglutyd, czyli jeden z leków zaliczany do grupy analogów GLP-1. W USA lek jest zarejestrowany również w leczeniu otyłości. Skutkiem zażywania leku jest regulacja łaknienia, zwiększenie uczucia sytości i zmniejszenie uczucie głodu. Ze względu na to, że przyjmowanie Ozempicu pozwala schudnąć, szybko zaczęli po niego sięgać ludzie bez cukrzycy, ale z problemem nadwagi. Zaczęto nawet mówić i pisać o niebezpiecznej modzie na Ozempic, a sam lek stał się preparatem trudno dostępnym w aptekach dla pacjentów najbardziej go potrzebujących.

Z czasem zaczęto więc poszukiwać sposobów, także tych budżetowych i domowych, które naśladowałyby efekt osiągany poprzez przyjmowanie leku. Stąd właśnie wzięła się moda na owsiany napój, czy Oatzempic.

Eksperci: Oatzempic to niebezpieczny trend

Pod hasztagiem #oatzempicdrink użytkownicy TikToka chwalą nową modę jako znakomity sposób na odchudanie. Napój jest przygotowywany z wody, płatków owsianych, limonki i cynamonu. Spożywany codziennie, ma zapewnić stałe uczucie sytości i zmniejszać apetyt. Przez inluencerów jest promowany jako dietetyczny trik pozwalający schudnąć w krótkim czasie – nawet 2 miesiące – aż kilkanaście kilogramów. Sugerują też, że owiec pomaga wyregulować poziom cukru we krwi.

Problem w tym, że eksperci zajmujący się dietetyką profesjonalnie, są wobec Oatzempicu znacznie bardziej sceptyczni niż użytkownicy mediów społecznościowych.

Napoje owsiane nie zastąpią leków na receptę. Może to być groźny dla zdrowia trend, który będzie sprzyjał promocji zaburzeń odżywiania, ale z pewnością nie zdrowemu stylowi życia. Nie ma też poparcia w dowodach naukowych. Szybka utrata wagi może być możliwa dzięki ograniczeniu kalorii. Oatzempic ma ich zaledwie 140 kalorii, czyli mniej niż w tradycyjnych posiłkach i przekąskach. Picie oatzempicu zamiast posiłku spowoduje utratę wagi z uwagi na drastyczny deficyt kalorii. To może powodować uczucie skrajnego głodu, które może z kolei prowadzić do przejadania się. To nie jest bezpieczny sposób na odchudzanie – mówi CBS News dietetyczka Lisa Valente.

Jej zdaniem promowanie Oatzempicu to tylko chwyt marketingowy, w dodatku niebezpieczny.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Źródła: https://www.cbsnews.com/news/oat-ozempic-oatzempic-drink-weight-loss-experts/

Więcej artykułów:

Kawa bezkofeinowa: bezpieczny napój czy ukryte zagrożenie?

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl