Migrena przedsionkowa: czy zmiany w diecie mogą przynieść ulgę?

Migrena przedsionkowa to nietypowy rodzaj migreny, bo nie musi jej towarzyszyć ból głowy, charakterystyczne są za to jej zawroty. Dokładna przyczyna migreny przedsionkowej pozostaje nieznana. Lekarze podejrzewają, że za wystąpienie choroby odpowiadają: genetyka, dieta, styl życia i czynniki środowiskowe. Rezygnacja z określonych pokarmów może ograniczyć częstotliwość ataków. Pytanie tylko, w jaki sposób ustalić, które produkty szkodzą?

  • Migrena przedsionkowa charakteryzuje się przede wszystkim zawrotami głowy. Inne możliwe objawy to: zaburzenia równowagi, dezorientacja, mdłości, bóle głowy.
  • Epizod migreny przedsionkowej może trwać od kilku sekund do kilku godzin
  • Wielu pacjentów zauważa, że do ataków migreny przedsionkowej dochodzi po tym, jak zjedzą czekoladę, dojrzewające sery i przetwory mięsne lub po wypiciu alkoholu albo kawy. Unikanie tych pokarmów może zmniejszyć częstotliwość występowania migreny przedsionkowej.

Migrena przedsionkowa: objawy

Migrena przedsionkowa to postać migreny, która charakteryzuje się przede wszystkim zawrotami głowy. Pacjenci mają wrażenie, że są w ruchu, choć w rzeczywistości stoją nieruchomo lub mają poczucie, że przedmioty wokół nich wirują. Niektórzy porównują objawy do choroby lokomocyjnej.

Do innych popularnych objawów migreny przedsionkowej należą:

  • utrata równowagi
  • zawroty głowy
  • dezorientacja
  • wymioty
  • silny ból głowy.

Epizod migreny przedsionkowej może trwać od kilku sekund do kilku godzin.

Typowy atak migreny wiąże się z nawracającymi, pulsującymi bólami głowy. W epizodach migreny przedsionkowej ten objaw nie musi występować, co utrudnia postawienie diagnozy.

Dokładna przyczyna migreny przedsionkowej pozostaje nieznana. Schorzenie to częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Lekarze podejrzewają, że za jego wystąpienie odpowiadają genetyka, dieta, styl życia i czynniki środowiskowe.

Czynnikami wyzwalającymi ból mogą być niektóre pokarmy, zapachy lub stres.

https://szczesliwie.pl/co-na-sniadanie-kazdy-dzien-powinnismy-rozpoczynac-od-warzyw/

Dieta a migrena przedsionkowa

Badania sugerują, że zmiana stylu życia i diety mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów migreny przedsionkowej.

• Wielu pacjentów zauważa, że do ataków migreny przedsionkowej często dochodzi po tym, jak zjedzą czekoladę, dojrzewające sery i przetwory mięsne lub po wypiciu alkoholu albo kawy. Te pokarmy zawierają substancje chemiczne takie jak tyramina, azotany, histamina i fenyloetyloamina i mogą być odpowiedzialne za wywołanie migreny. Unikanie tych pokarmów może zmniejszyć częstotliwość występowania migreny przedsionkowej.

• U części pacjentów ból pojawia się, jeśli zbyt długo nie przyjmowali posiłku, co sugeruje, że popularny obecnie post przerywany i pomijanie posiłków mogą być bezpośrednimi „sprawcami” bólu.

• Również odwodnienie może być bezpośrednią przyczyną ataku migreny – dlatego też cierpiące na nią osoby musza pamiętać o regularnym sięganiu po napoje.

Pokarmy wyzwalające atak migreny mogą się różnić w zależności od osoby. U niektórych pacjentów wykluczenie wspomnianych powyżej pokarmów połączone z dbałością o regularne odżywianie i duża ilość napojów nie zmniejszają częstotliwości występowania migreny.

Migrena przedsionkowa: brak oficjalnych wskazówek żywieniowych

Nie ma oficjalnych wytycznych żywieniowych dotyczących zapobiegania migrenie przedsionkowej.

Pacjent, który regularnie doświadcza tej formy bólu, powinien metodą prób i błędów sprawdzić, czy przyjmowane przez niego produkty powodują migrenę. Jeśli kilkakrotnie ból pojawił się krótko po zjedzeniu określonej rzeczy, to można założyć, że jest ona „wyzwalaczem” i powinna zostać usunięta z diety.

Jeśli pacjent nie wie, które produkty mogą powodować migrenę, może spróbować diety eliminacyjnej. Polega ona na eliminowaniu produktów podejrzewanych o wyzwalanie migreny i włączenie ich z powrotem po jakimś czasie, by porównać, jak zmieniło się samopoczucie w okresie wyeliminowania i ponownego spożywania. Dieta eliminacyjna zawsze jednak powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza lub dietetyka, bo stosowana nieprawidłowo lub zbyt długo może doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

Migrena: których produktów unikać?

Które produkty warto wyeliminować w pierwszej kolejności, bo mogą przyczyniać się do ataków migreny przedsionkowej?

  • sery, w tym dojrzewające
  • alkohol (zwłaszcza czerwone wino i piwo)
  • aspartam (sztuczny słodzik)
  • czekoladę
  • przetworzone mięsa, takie jak bekon, kiełbaski, salami i wędliny
  • glutaminian sodu.

Pacjenci, którzy regularnie piją określone ilości kawy, nie powinni gwałtownie jej odstawiać, bo nagłe zredukowanie może okazać się czynnikiem wyzwalającym migrenę – tak samo jak znaczne zwiększenie ilości kofeiny.

https://szczesliwie.pl/nadcisnienie-tetnicze-jak-ochronic-sie-przed-cichym-zabojca/

Inni, możliwi „winowajcy” na naszym talerzu

Inne produkty, co do których istnieje podejrzenie, że mogą nasilać objawy migreny przedsionkowej, ale brakuje na to dowodów:

  • Owoce cytrusowe, pomidory, cebula, fasola i soczewica, orzechy i nasiona, żywność marynowana i sfermentowana, podroby, takie jak wątróbka wołowa i drobiowa, ryby solone, wędzone i suszone, produkty mleczne, takie jak mleko, sery, śmietana, lody i jogurt, zupy konserwowe, kostki rosołowe zawierające glutaminiam sodu, soki owocowe i napoje gazowane, butelkowane sosy sałatkowe i pakowane dipy, witaminy i suplementy ziołowe, zwłaszcza zawierające kofeinę.

Co zatem jeść w fazie eliminacyjnej?

  • Owoce (z wyjątkiem cytrusów), warzywa: większość warzyw, z wyjątkiem cebuli, fasoli, pomidorów i soczewicy, produkty zbożowe i ryż, mięso, jaja i ryby: należy sięgać po świeże mięsa i ryby, a zrezygnować z przetworzonych lub pakowanych, alternatywy dla nabiału: mleko inne niż krowie, np. mleko kokosowe i owsiane, zdrowe tłuszcze: olej z oliwek, siemię lniane i olej kokosowy, napoje: woda i bezkofeinowe herbaty ziołowe, przyprawy i dodatki: wszystkie świeże zioła i przyprawy oraz większość domowych przypraw (bez kupowanych w sklepie dressingów i dipów).

Dieta eliminacyjna zawsze pod kontrolą lekarza

Dieta eliminacyjna może pomóc ustalić, czy któreś konkretne produkty zwiększają prawdopodobieństwo migreny przedsionkowej. Aby była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku zasadach:
• Dietę eliminacyjną należy prowadzić po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Zbyt długie ograniczanie wielu grup produktów spożywczych zwiększa ryzyko niedoborów składników odżywczych.

• Wyeliminowanie pokarmów wyzwalających może nie zadziałać u każdego, ponieważ nie u każdego pacjenta dieta odgrywa istotną rolę w powodowaniu ataków migreny. To sprawa bardzo indywidualna: czynniki, które wywołują objawy u jednej osoby, mogą pozostać neutralne dla innej.

Dieta eliminacyjna prowadzona bez nadzoru lekarza może wyrządzić wiele szkód i zamiast pomóc rozwiązać problem, doprowadzi do rozstrojenia organizmu.

Migrena przedsionkowa: posumowanie

Dieta może, ale nie musi przyczyniać się do zmniejszenia częstotliwości ataków migreny przedsionkowej. U niektórych pacjentów nie ma związku, inni znacznie rzadziej skarżą się na dolegliwości po wyeliminowaniu pewnych produktów i napojów z jadłospisu. Aby się o tym przekonać, warto na pewien czas wyeliminować różne grupy produktów i obserwować reakcje organizmu.

Dieta eliminacyjna musi przebiegać pod kontrolą lekarza lub dietetyka, bo nieprawidłowo przeprowadzona może wywołać więcej szkód niż pożytku.

Martyna Kośka

Źródło: www.healthline.com

 





Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl