MEDmeetsTECH w Warszawie: długowieczność i medycyna oparta na faktach

Już 13 maja 2025 roku (wtorek) w Warszawie odbędzie się dziewiętnasta edycja jednej z najbardziej rozpoznawalnych konferencji medtech w Polsce. Jednym z poruszonych tematów będzie długowieczność.

W sesji „Trendy” tematem przewodnim będzie długowieczność. Uczestnicy konferencji w pierwszej prezentacji autorstwa dr hab. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Pawła Rubisia, będą mogli zapoznać się z podstawową, medyczną wiedzą na temat niewydolności serca.

MEDmeetsTECH: o innowacjach w kardiologii interwencyjnej ostatnich lat

W dalszej części sesji prof. Piotr Buszman opowie o najbardziej innowacyjnym rozwiązaniu w kardiologii interwencyjnej ostatnich latach. Znacząco poprawiło rokowania pacjentów ze stenozą aortalną. Mowa o przezskórnych implantacjach zastawek aortalnych (TAVI).

Następny wykładowca w sesji trendy, prof. dr hab. n. med. Marek Postuła przybliży natomiast temat przyszłości długowieczności w aspekcie technologii i medycyny precyzyjnej, która najprawdopodobniej zrewolucjonizuje zdrowie oraz biznes.

Sesję zakończy inspiracyjny keynote ambasadora innowacji w zdrowiu Roberta Wójcika. Spróbuje on podpowiedzieć uczestnikom konferencji, jak powinni zacząć myśleć i działać w obliczu rozwoju technologii, ciągłych zmian i przekraczania kolejnych, niewyobrażalnych do niedawna granic. Jak się odnaleźć i jak wyznaczać trendy?

W programie wydarzenia zaplanowano również sesję dot. badań klinicznych. Prelegentem, który rozpocznie ten blok będzie prof. Hanna Szajewska, która zaprezentuje: „Medycyna oparta na danych naukowych. Czy sztuczna inteligencja zmieni zasady gry?”. W dalszej części sesji wystąpi także Karol Makowski z tematem: „Klasa wyrobu medycznego a konieczność realizacji badań klinicznych” oraz Urszula Skalska, która zaprezentuje: „Dokumentacja badań klinicznych wyrobów medycznych – o czym należy pamiętać?”

Po kilku latach przerwy w programie MEDmeetsTECH pojawi się także sesja Rynkowy „know-how”. Wystąpi w niej m.in. Grzegorz Kurzyp, który opowie o wirtualnym asystencie lekarza o nazwie Medico. Kolejnym wykładowcą będzie Sanjeev Choudhary z prezentacją „Zimna kalkulacja technologii zmieniających oblicze medtech!”. W tejże sesji zaplanowano również wystąpienie przedstawiciela Centrum e-Zdrowia, który przybliży uczestnikom konferencji platformę usług inteligentnych.

Jak ochrona własności intelektualnej może pomóc w rozwoju firm z branży medtech?

W trakcie dnia konferencji zaplanowano także prezentacje zakwalifikowanych projektów startup oraz panel dyskusyjny we współpracy z Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej oraz NIL IN. Będzie nosił tytuł „Jak ochrona własności intelektualnej może pomóc w rozwoju firm z branży medtech?”

Jednym z głównym punktów programu konferencji MEDmeetsTECH będzie także debata z udziałem przedstawicieli Agencji Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Urzędu Patentowego RP oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, pt. „Rola współpracy instytucji publicznych we wdrażaniu innowacji w ochronie zdrowia”. Podczas debaty uczestnicy konferencji dowiedzą się jakie bariery utrudniają postęp innowacji w polskiej ochronie zdrowia oraz jak je przełamać. Dowiedzą się także co wnosi dobra współpraca instytucjonalna dla pacjentów, lekarzy i zarządzających ochroną zdrowia. W debacie swój udział potwierdzili:

  • dr Małgorzata Olszewska – Dyrektor Centrum e-Zdrowia, Ireneusz Staroń – Wiceprezes ds. finansowania badań Agencji Badań Medycznych, dr hab. 
  • Anna Kowalczuk – Zastępca Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
  • dr Żaneta Zemła-Pacud – Wiceprezes Urzędu Patentowego RP oraz
  • dr n. med. Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Program wydarzenia oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Czytaj też:

Długowieczność – w czym tkwi jej tajemnica?

Niebieskie strefy: odkrywamy sekrety enklaw długowieczności [PODCAST]

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl