Masaż daje nam więcej, niż tylko relaks

Poza powszechnie kojarzonym poczuciem spokoju i relaksu, masaż może przynieść szereg dodatkowych korzyści zdrowotnych. Badania naukowe pokazują, że masaż może spowalniać proces starzenia się organizmu, poprzez kontrolę poziomu stresu i stężenia kortyzolu.

  • Badania naukowe potwierdzają, że masaż może działać terapeutycznie, poprawiając ogólne samopoczucie.
  • Masaż, a długowieczność: coraz więcej badań sugeruje związek między terapią masażu, a dłuższym życiem.
  • Poprawa zakresu ruchu i elastyczności stawów, a także stabilizacja ciśnienia krwi, to kolejne korzyści przemawiające za regularnym masażem.
  • Zarówno długie sesje, jak i krótsze masaże, mogą przynosić korzyści w redukcji stresu i bólu.

Masaż, a długowieczność

Coraz więcej badań naukowych wskazuje na związek między terapią masażu, a dłuższą przewidywaną długością życia. Metaanaliza, przeprowadzona przez McFeetersa i innych w 2016 roku, pokazuje, że terapia masażem jest skutecznym, uzupełniającym zabiegiem, który poprawia ogólne samopoczucie osób starszych.

Potencjalne korzyści z wykorzystaniem masażu szwedzkiego dla osób z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi pokazano w badaniu z 2022 roku.

Czytaj także: Długowieczność w zasięgu ręki: 13 prostych nawyków na długie i aktywne życie

Masaż – badania

Leczenie masażem może pozytywnie wpływać na kilka czynników fizjologicznych, związanych z procesem starzenia. Może to wyjaśnić niektóre z jego potencjalnych korzyści dla długości życia. Kontrola poziomu stresu i obniżenie stężenia kortyzolu jest jednym z takich ważnych czynników. Dlaczego? Ponieważ stres negatywnie wpływa na wiele układów ciała. Badanie McFeetersa z 2016 roku sugeruje, że zwiększenie długowieczności może wynikać ze skutecznego zarządzaniem stresem. A masaż, jako praktyczna aktywność, zwiększa poczucie relaksu.

Masaż, a ciśnienie krwi

Masaż może również poprawić zakres ruchu i elastyczność różnych stawów ciała. To z kolei zwiększa możliwość aktywności fizycznej nawet w podeszłym wieku.
Dodatkowo, wiele badań klinicznych wskazuje, że masaż może mieć długotrwałe korzyści, polegające na obniżeniu ciśnienia krwi, wspierając tym samym długoterminowe zdrowie serca.

Badania podkreślają potencjalne korzyści masażu. Włączenie go do codzienności jest świetnym sposobem na uzupełnienie rutyny zdrowotnej. Regularne sesje, trwające 60 minut — idealnie dwie lub trzy razy w tygodniu — okazują się być bardzo korzystne w radzeniu sobie z bólem i stresem. Służą także poprawie ogólnego samopoczucia. Jednakże badania sugerują, że już dwie sesje trwające po 15–20 minut mogą być pomocne.

Masaż – co do niego dodać?

Masaż aromaterapeutyczny. Olejki eteryczne mogą być wmasowywane w skórę podczas sesji, aby wzmocnić terapeutyczne i kojące efekty masażu.
Grupowe praktyki mindfulness. Udział w aktywnościach typu mindfulness w grupie, takich jak prowadzona medytacja czy ćwiczenia oddechowe, może poprawić ogólną skuteczność działań redukujących stres.

Źródło: https://healthnews.com/longevity/healthspan/does-massage-increase-longevity-what-the-science-says

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl