Latające kleszcze? Czy czyha na nas nowe zagrożenie?

Wakacje to wspaniały czas na spacery po lesie, jednak miłośnicy natury muszą być świadomi zagrożeń, jakie niosą ze sobą przenoszące choroby kleszcze czarnonogie. Kleszcze nie są jedynymi maleńkimi stworzeniami, które mogą się do nas przyczepić w lesie. Co więc jest płaskie jak kleszcz, pije krew jak kleszcz, wspina się po skórze jak kleszcz, ale NIE jest kleszczem? Poznajcie strzyżaka sarniego (Lipoptena cervi)! To właśnie o niego chodzi, gdy mówimy „latające kleszcze”.

Strzyżaki sarnie – nietypowi pasożyci

Strzyżaki sarnie (Lipoptena cervi) to stworzenia, których skrzydła odpadają w ciągu kilku minut po lądowaniu na żywicielu. Dzieje się tak nawet jeśli jest to człowiek, który nie jest typowym żywicielem. Skrzydła te tracą, aby łatwiej było im poruszać się po sierści żywiciela i uniknąć wyczesania.

Strzyżaki są nieco większe od samicy kleszcza. Mogą mieć skrzydła lub częściej poruszać się po ciele na swoich 6 nogach bez skrzydeł. Są to zewnętrzne pasożyty zwierząt, takich jak jelenie i łosie, choć inne gatunki z tej rodziny pasożytują na owcach, koniach, a nawet gołębiach.

Czy „latające kleszcze” są groźne dla ludzi?

Jeśli zdarzy się, że strzyżak sarni wyląduje na tobie, nie ma powodów do obaw. Raczej nie pozostanie tam długo, ponieważ ludzie zazwyczaj odczuwają jego obecność i strzepują go. Chociaż mogą one być uciążliwe, nie są typowymi pasożytami człowieka i rzadko powodują długotrwałe problemy.

Przeczytaj też: Nowe kleszcze, nowa choroba?

Ukąszenia strzyżaków

Ukąszenia latających kleszczy (strzyżaków), choć bolesne i długo się utrzymujące, nie wiążą się z przenoszeniem boreliozy i innych chorób odkleszczowych, nie ma to naukowych dowodów. Objawy ukąszenia przez strzyżaki to głównie swędzenie i bolesność niewielkiej krostki, która pozostaje po ugryzieniu. Strzyżaki nie przyczepiają się do żywiciela, co odróżnia je od prawdziwych kleszczy.

Jak chronić się przed kleszczami i strzyżakami?

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń, warto stosować kilka podstawowych zasad:

  • Unikaj spacerów po zaroślach i wysokiej trawie.
  • Noś ubrania zakrywające ciało, takie jak długie rękawy i spodnie.
  • Stosuj repelenty przeciwko kleszczom.
  • Po powrocie z lasu dokładnie sprawdź ciało pod kątem obecności kleszczy.

Wizyta w lesie może być piękna, ale warto pamiętać o środkach ostrożności, by cieszyć się nią w pełni, bez nieprzyjemnych niespodzianek w postaci kleszczy i kleszczy jeleniowych.

Źródło: https://web.uri.edu/tickencounter/tick-notes/a-tick-with-wings/

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl