Koniec spekulacji i teorii spiskowych. Księżna Kate ma raka

Kate Middleton/@KensingtonRoyal/Twitter

Po kilku miesiącach niepewności i plotek wreszcie dowiedzieliśmy się, co dzieje się z żoną księcia Williama. Księżna Kate wygłosiła oświadczenie, w którym poinformowała, że ma raka.

Księżna Kate jest w trakcie leczenia onkologicznego

Jak wynika z opublikowanego w sieci nagrania, księżna Kate ma raka. W zamieszczonym w internecie wideo oświadczeniu księżna Walii poinformowała, że kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niej nowotwór. Obecnie księżna Kate jest we wczesnej fazie leczenia onkologicznego. Nie zdradziła szczegółów dotyczących diagnozy ani terapii. W przekazanych informacjach zapewniono, że istnieje pewność, co do tego, że żona następcy brytyjskiego tronu wyzdrowieje.

Oświadczenie ucięło trwające od kilku miesięcy temu spekulacje. Księżna Kate ostatni raz była publiczne widziana w grudniu. Od tego czasu nie pełniła królewskich obowiązków i nie pokazywała się publicznie. W styczniu 2024 r. Pałac Kensington poinformował, że księżna przeszła operację w obrębie jamy brzusznej. Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że Kate Middleton wróci do wykonywania królewskich obowiązków po Wielkanocy, ale w obliczu najnowszych informacji wydaje się, że tak się jednak nie stanie.

W oświadczeniu księżna Kate poinformowała, że przeprowadzona w styczniu operacja nie wykazała zmian nowotworowych. Diagnozę raka potwierdziły dopiero badania przeprowadzone po zabiegu, zapewne histopatologiczne.

Zdiagnozowano u mnie chorobę nowotworową. W związku z tym mój zespół medyczny zalecił mi poddanie się chemioterapii prewencyjnej i jestem teraz na wczesnym etapie leczenia – przekazała.

Nadal nie wiemy jaki nowotwór zdiagnozowano u księżnej Kate

Księżna Kate rozpoczęła chemioterapię w drugiej połowie lutego. Pałac Kensington podkreślił, że nie będzie przekazywał dalszych informacji dotyczących prywatnego życia księżnej.

To oczywiście był dla nas wielki szok. William i ja robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby zachować prywatność ze względu na najmłodszych członków naszej rodziny. Jak możecie sobie wyobrazić, to wszystko wymaga czasu. Czasu dla mnie, żeby wydobrzeć po operacji i podjąć się leczenia, ale przede wszystkim czasu, żeby wytłumaczyć wszystko Georgowi, Charlotte i Louisowi w sposób odpowiedni i aby zapewnić ich, że wszystko będzie dobrze i wyzdrowieję – powiedziała księżna Kate w opublikowanym oświadczeniu.

Oświadczenie nagrano w środę 20 marca w Windsorze. Celowo opublikowano je jednak dopiero w piątek 22 marca, ponieważ właśnie wtedy rozpoczynają się w Wielkiej Brytanii ferie wielkanocne.

Chciałam skorzystać z okazji, aby osobiście podziękować za wszystkie wspaniałe przesłania pełne wsparcia i zrozumienia podczas mojej rekonwalescencji po operacji. Jako rodzina potrzebujemy teraz czasu, przestrzeni i prywatności. Moja praca zawsze dawała mi głębokie poczucie radości i nie mogę się doczekać powrotu do obowiązków. Ale na razie muszę się skupić na pełnym powrocie do zdrowia – dodała księżna.

Jakiego raka może mieć księżna Kate?

Więcej artykułów: Problemy króla Karola zmobilizowały Anglików do badań

Dotychczas nie podano oficjalnie, z jakim nowotworem złośliwym zmaga się księżna Kate. Wiadomo jedynie, że operacja, którą przeszła w styczniu, dotyczyła jamy brzusznej. Może zatem chodzić o nowotwór złośliwy jednego z narządów układu pokarmowego. W tym przypadku to grupa 11 chorób nowotworowych, m.in. przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego. W jamie brzusznej mogą także rozwijać się nowotworowy złośliwe układu moczowego, np. nowotwór nerki, pęcherza moczowego lub nowotwory złośliwe narządów rodnych. W tej ostatniej grupie są to nowotowry sromu, szyjki macicy, trzonu macicy lub jajnika.

Nowotwory u młodych kobiet

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, nowotwory złośliwe są chorobami występującymi w każdej populacji i o stosunkowo dużej śmiertelności. W krajach rozwiniętych, także w Polsce, jest to druga przyczyna zgonów. Polacy częściej umierają tylko na choroby sercowo-naczyniowy. W Polsce każdego roku notuje się ponad 170 tys. zachorowań na nowotworowy i 100 tysięcy zgonów z tego powodu.

Choroby nowotworowe stały się dominującą przyczyną śmierci kobiet młodych i w średnim wieku. Rak jest przyczyną 30 proc. przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 20-44 lat i około 50 proc. w grupie 45-64 lat.

Czy księżna Kate zmaga się z rakiem jajnika?

Biorąc pod uwagę młody wiek księżnej jest raczej mało prawdopodobne, by zmagała się z rakiem trzonu macicy, gdyż szczyt zachorowań na ten nowotwór przypada na siódmą dekadę życia. Jednakże w około 5 proc. przypadków choroba jest diagnozowana u kobiet poniżej 40 roku życia.  

Wraz z wiekiem wzrasta także częstość występowania raka jajnika. Największa liczba zachorowań na ten nowotwór złośliwy przypada na 6 i 7 dekadę życia. Niemniej, u pewnej grupy kobiet dochodzi do zachorowania w młodym wieku. Ok. 15 proc. przypadków raka jajnika dotyczy pań poniżej 40. roku życia, a 8 proc. w najmniejszym stopniu zaawansowania jest rozpoznawanych u pacjentek poniżej 35. roku życia.

Elżbieta Trawińska, Ewa Kurzyńska

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl