Badania profilaktyczne. Problemy króla Karola zmobilizowały Anglików do badań [WIDEO]

Kłopoty ze zdrowiem brytyjskiego monarchy sprawiły, że Anglicy zaczęli tłumnie wykonywać badania profilaktyczne. „Informacja z Pałacu Buckingham, że król Karol zmaga się z chorobą nowotworową i otwarte mówienie o tym, zadziałały na ludzi mobilizująco” – ocenia prof. Tomasz Sobierajski.

Badania profilatyczne – jak unikać chorób

Rak to choroba, której boimy boją się najbardziej – wynika z raportu „Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”. Ponad 42 proc. uczestników badania zgłosiło lęki związane z tą chorobą. Schorzeń nowotworowych boimy się bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy płeć. Czy strach przed problemami zdrowotnymi działa mobilizująco? Zaledwie co druga osoba poddała się badaniom profilaktycznym. Wskazuje to na potrzebę edukacji zdrowotnej i promocji badań mających na celu wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, których Polki i Polacy się obawiają.

„Wiele zależy od postaw osób publicznych. Ostatnio jest głośno o problemach zdrowotnych króla Karola. Pałac Buckingham poinformował, że brytyjski monarcha zmaga się z chorobą nowotworową. Otwarte mówienie o tym zadziałało na Anglików mobilizująco, gdyż odnotowano istotny wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne. Pomogła też zapewne wiadomość, że chorobę wykryto we wczesnym stadium i rokowanie jest pomyślne. Przekaz był jasny: badanie profilaktyczne mogą uratować życie” – mówi prof. ucz. dr n. hum. Tomasz Sobierajski, kierownik Ośrodka Badań Socjomedycznych Uniwersytet Warszawskiego, który przygotował raport we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

5 chorób, których Polki i Polacy boją się najbardziej, to:

  • Nowotwór
  • Udar
  • Choroba przewlekła, rzadka choroba genetyczna znacząco ograniczająca sprawność
  • Choroba Alzheimera
  • Depresja

Posłuchaj: Pacjent w centrum uwagi. Nowości w 2023 r.

Badania profilaktyczne dla kogo i po co?

Badania profilaktyczne to regularne testy i kontrole zdrowotne przeprowadzane u osób zdrowych w celu wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych oraz zapobiegania ich wystąpieniu lub rozwojowi. Celem tych badań jest identyfikacja chorób na wczesnym etapie, gdy mogą być łatwiejsze do leczenia i mają większe szanse na wyleczenie. Przeprowadzanie badań profilaktycznych pozwala także na monitorowanie stanu zdrowia oraz wprowadzanie odpowiednich zmian w stylu życia w celu zapobiegania chorobom. Regularne badania profilaktyczne mogą znacząco zwiększyć szanse na długie i zdrowe życie.Warto je wykonywać nawet u osób pozornie zdrowych.

Ewa Kurzyńska