Koncentracja uwagi – dlaczego coraz łatwiej nas rozproszyć?

Na przestrzeni lat umiejętność koncentracji uwagi coraz bardziej spada. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazali, że współczesny człowiek potrafi się maksymalnie skupić jedynie przez… 47 sekund.

Koncentracja uwagi – mamy z nią coraz większy problem

Koncentracja uwagi na zadaniu do wykonania lub konkretnej czynności sprawia ci coraz większą trudność? Nie jesteś z tym problemem sam. W rzeczywistości bardzo wielu z nas nie potrafi skupić myśli przez dłuższą chwilę. Dodatkowo codzienne obserwacje potwierdzają wyniki badań.

Problemowi z koncentracją uwagi przyjrzeli się amerykańscy badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Co udało im się wykazać? Niestety, badanie potwierdziło pewien niezbyt korzystny dla nas trend. Jeszcze w 2004 roku przeciętny czas maksymalnej koncentracji jaką potrafili zachować uczestnicy badania wynosiła ponad 2 minuty. Następnie zbadano czas koncentracji uwagi kilka lat później. W 2012 roku spadł do 75 sekund. Gdy następnie w ten sam sposób badacze przyjrzeli się problemowi ponownie, w 2023 roku, okazało się, że czas maksymalnej koncentracji uwagi wynosi już tylko 47 sekund.

Co ciekawe, w tym samym badaniu wykazano, że gdy wykonujemy konkretne zadanie, a jakiś dystraktor rozproszy naszą uwagę, potrzebujemy 25 sekund, by ponownie się skupić.

Czy multitasking ma sens?

Wielu pracodawców ceni sobie multitasking. Czy jednak przekonanie, że robiąc w tym samym czasie kilka rzeczy lub koncentrując się w tej samej chwili na kilku zadaniach, działamy efektywnie jest prawdziwe? Oczywiście, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy maksymalnie skupiamy uwagę na jednej czynności

Jedna z autorek badania dr Gloria Marka podkreśla, że poza zaledwie kilkoma wyjątkami, prawdziwy multitasking nie istnieje.

-Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy wykonujemy jednocześnie dwie czynności o automatycznych charakterze. Przykładowo, żujemy gumę i w tym samym czasie spacerujemy. Wtedy obie te czynności wykonujemy również efektywnie w przeciwieństwie do sytuacji, gdy dwa zadania będą od nas wymagały znacznie większego zaangażowania – mówi dr Gloria Mark.

Przykładowo, jeśli podczas wideospotkania w pracy jednocześnie czytasz mejle, tak naprawdę nie uprawiasz multitaskingu. Po prostu odrywasz na szybko uwagę od tego, co dzieje się podczas spotkania, by przeczytać mejl. A następnie odrywasz się od mejli, by posłuchać o czym twoi współpracownicy rozmawiają na spotkaniu. Cierpi na tym koncentracja uwagi. Im więcej takiego multitaskingu, tym więcej błędów. U osób o takim właśnie stylu pracy zwiększa się też poziom stresu, a nawet ciśnienie krwi.

Jak szybko i łatwo poprawić koncentrację uwagi? Warto na przykład wyciszyć powiadomienia z mediów społecznościowych, „schować” z pulpitu aplikacje odciągające uwagę od pracy oraz z wyprzedzeniem planować zadania na kolejny dzień.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Źródło:

If you think you can’t focus for long, you’re right

Więcej artykułów:

Dopaminowy detoks nie ma sensu? Ekspertka: dopamina to nie heroina

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl