Kardiolodzy obiecują pacjentom z chorobami serca szybką ścieżkę do diagnostyki i leczenia. Kto skorzysta?[WIDEO]

Czego potrzebuje polska kardiologia, by pacjenci z chorobami serca byli lepiej leczeni? Kardiolodzy przedstawili Dekalog Polskiej Kardiologii, a w nim m.in. stworzenie szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia, czyli sieć kardiologiczna, która obejmie całą Polskę.

  • Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawili Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025. Co ważnego dla pacjentów z chorobami serca się w nim znalazło?
  • Polscy kardiolodzy chcą poszerzenia działającej już w siedmiu województwach sieci kardiologicznej. Zgodnie z ich planem powinna objąć całą Polskę.
  • W ramach sieci kardiologicznej na szybszą diagnostykę i leczenie będą mogli liczyć np. pacjenci z niewydolnością serca.

Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawili Dekalog Polskiej Kardiologii na lata 2023-2025. Jakie potrzeby będą ich zdaniem najpilniejsze w ciągu najbliższych dwóch lat? Co z tego będą mieli pacjenci?

Dekalog Polskiej Kardiologii w latach 2023-2025:

  • Pełne uruchomienie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia w całym kraju, a także jego przejrzyste i kolegialne zarządzanie.
  • Urealnienie wycen w zakresie kardiologii, zwłaszcza w obszarze kardiologii interwencyjnej.
  • Szybka refundacja procedur o udowodnionych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów.
  • Stworzenie szybkiej ścieżki refundacyjnej dla nowych wyrobów medycznych oraz technologii lekowych, znacznie poprawiających skuteczność terapii.
  • Przyjęcie kryteriów włączenia do programu NFZ leczenia hipercholesterolemii w oparciu o wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz połączenie go z programem KOS-zawał.
  • Stworzenie systemu umożliwiającego kardiologom szkolenie i nabywanie kompetencji w zakresie samodzielnego wykonywania i ocenianiu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w zakresie kardiologii.
  • Stworzenie narodowego programu leczenia chorych ze wstrząsem kardiogennym oraz po nagłym zatrzymaniu krążenia.
  • Stworzenie systemu diagnostyki genetycznej na potrzeby kardiologii.
  • Wspieranie i intensyfikacja rozwoju kardiologii dziecięcej w Polsce.
  • Usprawnienie funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pacjenci kardiologiczni potrzebują nowego sprzętu, stary już się zużył

– Wszystkie punkty są dla nas ważne, wszystkie będziemy chcieli zrealizować. Rozpoczniemy od Narodowego Programu Chorób Serca. Jego realizacja wiąże się z olbrzymią dotacją na leczenie pacjentów, którą mamy nadzieję utrzymać. Program został zaplanowany na 10 lat. W jego ramach na kardiologię „pójdą” 3 mld zł – mówi prof. Marcin Grabowski, specjalista kardiologii i rzecznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W tym kontekście przypomniał też, że Narodowy Program Chorób Serca czerpie z doświadczenia poprzednich programów tego rodzaju realizowanych przez polskich kardiologów, takich jak np. Polkard. Przyniosły one dla pacjentów wiele pozytywnych zmian. Dzięki nim powstała sieć pracowni hemodynamicznych oraz placówek kardiologii interwencyjnej, które dziś ratują pacjentów po zawałach serca. Kardiologia interwencyjna to prawdziwa chluba Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki programowi Polkard udało się też doposażyć sale w nowoczesny sprzęt i kupić aparaty echokardiograficzne.

Czy nowy Narodowy Program Chorób Serca będzie dla polskiej kardiologii oznaczał kolejnych technologiczny skok?

– Na to liczymy, ale trochę obawiamy się, że znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na zasypywanie dziur. Zakupiony w przeszłości sprzęt zdążył się przez te lata po prostu zużyć. Trzeba będzie więc te braki uzupełnić, a do tego dochodzą nowe potrzeby np. sprzętowe – zaznacza prof. Grabowski.

Sieć kardiologiczna to szybsza diagnostyka i leczenia np. dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym

Wymiana starego sprzętu na nowy to nie jedyny element planu kardiologów na poprawę leczenia pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Drugi to poszerzenie działającej już od jakiegoś czasu sieci kardiologicznej.

– Sieć kardiologiczna jest przeznaczona dla pacjentów z pierwszym rozpoznaniem choroby sercowo-naczyniowej. Z opieki w ramach sieci będą mogli skorzystać pacjenci z zaburzeniami rytmu serca, niewydolności serca, wady serca i nadciśnienia tętniczego. W ramach sieci kardiologicznej zostaną skierowani na szybką ścieżkę diagnostyczną, będą „kolejkowani” odrębnie. Co więcej, ich diagnostyka i leczenie będą realizowane bezlimitowo – dodaje prof. Grabowski.

Obecnie w siedmiu województwach trwa pilotaż sieci kardiologicznej, ale zdaniem środowiska kardiologów sieć powinna objąć cały kraj.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Przeszczep serca u dziecka. 13-letni Michał ma za sobą już dwa