Przeszczep serca u dziecka. 13-letni Michał ma za sobą już dwa

Przeszczep serca u dziecka to zawsze trudny zabieg. 13-letni Michał przeszedł już dwie tak poważne operacje. Retlansplantacja się udała, chłopiec jest w trakcie rehabilitacji. Święta spędzi w domu z rodziną.

  • Retlansplanetację, bo takim mianem określa się ponowny przeszczep, wykonał zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Ponowną transplantację serca u dziecka wykonano w tym ośrodku po raz pierwszy.
  • Pierwszy przeszczep serca dziecko przeszło w październiku 2022 roku. Niestety, po kilku miesiącach przeszczepiony organ zaczął pracować gorzej.
  • Ponowne przeszczepy serca u dzieci to jedne z najrzadziej wykonywanych zabiegów kardiochirurgicznych. Na świecie stanowią ok. 3 procent wszystkich przeszczepów serca u dzieci.

Przeszczep serca u dziecka to trudny i skomplikowany zabieg. Chłopiec pierwszy raz został zakwalifikowany do transplantacji w 2022 r. Przeszczep serca był niezbędny z powodu wrodzonej choroby mięśnia sercowego: kardiomiopatii restrykcyjnej. Pierwszy przeszczep serca dziecko przeszło w październiku 2022 roku. Niestety, po kilku miesiącach przeszczepiony organ zaczął pracować gorzej.

– W maju 2023 roku zauważyliśmy znaczne zmiany w naczyniach wieńcowych, przeszczepione serce przestało się prawidłowo kurczyć, obserwowaliśmy niską frakcję wyrzutową. Mimo wprowadzonego leczenia, niewydolność serca postępowała – opowiada dr Arkadiusz Wierzyk kardiolog z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przeszczep serca u dziecka: możliwe powikłania

Niewydolność przeszczepionego serca u dziecka jest jednym z powikłań po transplantacji. Zmiany rozwijają się w czasie, do skrajnej niewydolności dochodzi najczęściej po kilku latach od transplantacji. U Michała ten proces postępował znacznie szybciej.

– Szansą na uratowanie życia chłopca było wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia lub kolejna transplantacja. Do tej pory planowe zabiegi retransplantacji w Polsce były wykonywane u osób dorosłych, teraz przeprowadziliśmy ją u pacjenta poniżej 18 roku życia – mówi dr Szymon Pawlak, koordynator programu transplantacji serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Michał do retransplantacji serca został zakwalifikowany na początku 2024 roku. Po kilku tygodniach udało się znaleźć odpowiedniego dawcę. Ponowny przeszczep serca u dziecka przeprowadził zespół z oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, lek. Monika Żurek.

– Każda reoperacja jest trudna. Pacjent jest po ciężkiej operacji kardiochirurgicznej, podczas której już wcześniej jego chore serce było usuwane. Jako kardiochirurdzy mamy mniej dostępnych tkanek, aby wykonać ponowne zespolenia naczyń. Dodatkowo pacjent, który od pierwszej transplantacji przyjmuje leki immunosupresyjne, jest bardziej narażony na groźne infekcje i powikłania – dodaje dr Joanna Śliwka, która przeprowadziła retransplantację serca Michała.

Rehabilitacja po przeszczepie serca u dziecka: jak wygląda, ile trwa?

Rehabilitacja dziecka po ponownym przeszczepie serca zasadniczo nie różni się od postępowania w przypadku pierwszej transplantacji. Chory jest pod opieką zespołu specjalistów, w tym kardiologów, fizjoterapeutów, psychologa. Musi przyjmować leki według ściśle określonego harmonogramu i wykonywać badania kontrolne poziomu leków immunosupresyjnych. Według ścisłego harmonogramu wykonywana jest biopsja serca i badania immunologiczne, dzięki którym uważnie monitoruje się ewentualne odrzucenie przeszczepionego narząd.

Ponowne przeszczepy serca u dzieci to rzadkość

Od 2006 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano 10 ponownych transplantacji serc, jedną u pacjenta poniżej 18 roku życia. Ponowne przeszczepy serca u dzieci to jedne z najrzadziej wykonywanych zabiegów kardiochirurgicznych. Na świecie stanowią ok. 3 procent wszystkich przeszczepów serca u dzieci.

Oprac. Ewa Kurzyńska

Żródło:

https://sum.edu.pl/pl/wiadomosci/ogolne/retransplantacja-serca-u-dziecka-w-sccs

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl