Lipidogram to badanie, które służy do oceny gospodarki lipidowej. Jakie choroby wykrywa lipidogram? Jak się przygotować do tego ważnego badania? Pytamy eksperta.
Jakie choroby wykrywa lipidogram i na czym polega?
Jest to jedno z ważniejszych badań, o którym powinniśmy pamiętać, jeśli dbamy o swoje serce. Jakie choroby wykrywa lipidogram? To przede wszystkim zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli bardzo ważny czynnik ryzyka chorób serca, głównie choroby niedokrwiennej. Mówiąc potocznie, zaburzenia lipidowe to zbyt wysokie stężenie cholesterolu. Problem ten dotyka niemal 21 milionów Polaków.
Czym są lipidy? To różne frakcje cholesterolu oraz triglicerydy. Dostarczamy ich do organizmu razem z pokarmem, są one niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Problem zaczyna się, gdy ich stężenie jest zbyt wysokie. Lipidogram, inaczej określany jako profil lipidowy lub panel lipidowy. Służy do oceny stężenia lipidów, takich jak cholesterol całkowity, frakcja LDL cholesterolu i HDL cholesterolu oraz triglicerydów.
-Wszystkie parametry badane przez lipidogram są ważne, ale część jest trochę ważniejsza. Większość z nas zwraca uwagę na cholesterol całkowity, czyli główny parametr. Pamiętajmy, że cholesterol LDL, czyli ten zły cholesterol, jest tym, który w głównej mierze odpowiada za występowanie chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym. Nie możemy więc skupiać się jedynie na cholesterolu całkowitym. Powinniśmy patrzeć też na stężenie cholesterolu LDL. Bardzo ważne jest również stężenie triglicerydów. Doskonale bowiem wiemy, że także cholesterol nie-HDL w początkowym etapie rozwoju miażdżycy. Za istotną część stężenia cholesterolu nie-HDL odpowiadają właśnie triglicerydy. Zgodnie z wytycznymi najważniejszy będzie więc stężenie cholesterolu całkowitego, ale patrzymy na wszystkie parametry – mówi prof. Piotr Dobrowolski, specjalista kardiologii.
Lipidogram to proste badanie, ale może w znaczący sposób wpłynąć na zdrowie naszego serca. Do jego przeprowadzenia wystarczy pobranie niewielkiej ilości krwi.
Lipidogram: jak często robić badanie?
Jest to badanie stosunkowo łatwo dostępne. Skierować może nas na nie lekarz rodzinny, Jak często powinniśmy wykonywać lipidogram, by mieć pewność, że stężenie cholesterolu jest prawidłowe?
-Jeśli mamy rozpoznaną chorobę sercowo-naczyniową na podłożu miażdżycy, ale jesteśmy leczeni i osiągnęliśmy cele terapeutyczne, to możemy kontrolować sobie stężenie cholesterolu raz w roku. Jeśli dopiero włączamy leczenie i będziemy monitorowali na ile będzie ona skuteczna, warto zrobić sobie lipidogram po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia terapii – mówi prof. Piotr Dobrowolski.
Po włączeniu statyny obniżenie cholesterolu powinno być widoczne już po tygodniu. Nie należy jednak samodzielnie obniżać sobie dawki leku, nawet jeśli stężenie cholesterolu spadnie.
Jak często lipidogram powinny natomiast robić osoby, które nie chorują na schorzenia sercowo-naczyniowe?
-U osób zdrowych lipidogram należy wykonać co trzy lata. Jeśli mamy w rodzinie historię chorób sercowo-naczyniowych lub przedwczesne zgony z ich powodu, nasi krewi mają diagnozę hipercholesterolemii rodzinnej, nie zwlekajmy z wykonaniem badania – podkreśla ekspert.
Czy krew do badania pobiera się na czczo?
-W przesiewowej ocenie możemy wykonać badanie po śniadaniu. Nie musimy być na czczo. Posiłek, który zjemy przed badaniem będzie o ok. 20 proc. podwyższał stężenie triglicerydów, ale na cholesterol LDL nie będzie to miało wpływu. Jeśli chcemy jednak na podstawie badania potwierdzić diagnozę, wówczas przydałby nam się lipidogram wykonany na czczo. – dodaje.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów: