Nie tylko początek roku może być dobrym momentem, by zrealizować postanowienia związane ze zdrowszym stylem życia. Wiosna to świetny czas, by zrobić coś dla siebie. Jak więc zadbać o siebie na wiosnę i zmienić nawyki na zdrowsze?
- Nawet około 45 proc. naszych codziennych zachowań to nawyki, których nie jesteśmy świadomi. Przeanalizuj szczegółowo, co robisz każdego dnia.
- Nie musisz robić w swoim życiu rewolucji: drobne zmiany w jednej sferze życia często sprawiają, że nasze nawyki poprawiają się też w innych.
- Relacje z bliskimi, odżywianie, aktywność fizyczna i umysłowa oraz dobry sen – zadbaj o nie, aby poprawić swoje samopoczucie na wiosnę.
Jak zadbać o siebie na wiosnę? Najpierw przyjrzyj się dotychczasowym nawykom
Początek wiosny to świetny moment, by zrewidować ile zostało z noworocznych postanowień, przyjrzeć się naszemu stylowi życia i wyborom zdrowotnym. Gdy aura za oknem robi się coraz cieplejsza, wielu z nas zastanawia się więc jak zadbać o siebie na wiosnę?
– Wiosna jest idealnym czasem, by zacząć dokonywać zmian w swoim życiu. Aby móc coś zmienić, musimy jednak wiedzieć, co konkretnie chcemy zmienić. Nawet około 45 proc. naszych codziennych zachowań to nawyki, których nie jesteśmy świadomi. Zawdzięczamy to ewolucji, ponieważ wiele zachowań po prostu musi być zautomatyzowana. Nie możemy przecież iść przez życie, zastanawiając się nad każdym kolejnym krokiem. Niestety, często automatyzjemy też te złe nawyki, które z biegiem czasu stają się rytuałami. Po pierwsze powinniśmy więc przyjrzeć się temu jak wygląda nasz typowy dzień. Przyjrzyjmy się temu, co z codziennych aktywności sprawia, że wieczorem lub, co gorsza rano, czujemy się zmęczeni – mówi Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS.
Szczegółowa analiza codziennych aktywności może nie być wcale taka łatwa. Ekspertka zachęca więc do spisania wszystkich szczegółów. Warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na nawyki związane ze zdrowiem fizycznym. Dla dobrego funkcjonowania ważne będą też te związane z dobrostanem psychicznym.
– Uwzględnijmy w tej analizie jakie myśli, np. o nas samych, towarzyszą nam w ciągu dnia. Chodzi mi o to czy np. dzień rozpoczynamy zwykle od uporczywych negatywnych myśli na swój temat. Zapiszmy, co jemy i pijemy, ile się ruszamy, z kim i o czym rozmawiamy, jak długo oglądamy telewizję czy korzystamy z mediów społecznościowych. Uwzględnijmy też to jakich emocji doświadczamy w ciągu dnia. Przykładowo, jakie sytuacje sprawiają, że mam poczcie utraty kontroli, co powoduje stres – wyjaśnia Ewa Jarczewska-Gerc.
Kolejnym krokiem powinno być wyznaczenie priorytetów, czyli określenie zmiany w jakich sferach życia będą dla nas najważniejsze.
Zacznij od drobnych zmian
Ekspertka uspokaja: nie musimy od razu zmieniać całego swojego życia. Już z pozoru drobne zmiany w jednej sferze życia często sprawiają, że nasze nawyki poprawiają się też w innych.
– Badania pokazują, że kiedy zaczynamy regularnie ćwiczyć, czyli 3-4 razy w tygodniu przez minimum 30 minut, następują pozytywne zmiany w innych sferach naszego życia. Osoby, które regularnie ćwiczą, lepiej dbają o zęby, są bardziej punktualni, lepiej panują nad swoimi emocjami. Dzieje się tak dlatego, że świadomie przełamując dotychczasowe nawyki, budujemy samodyscyplinę i siłę woli. Dzięki temu zyskujemy siłę, by dokonywać dalszych zmian w swoim życiu – podkreśla Ewa Jarczewska-Gerc.
Często nie przywiązujemy wagi do codziennych nawyków. Tymczasem to właśnie one są kluczowym czynnikiem, który decyduje jak się czujemy. Jeśli mamy w zwyczaju pomijać śniadania, nie powinniśmy się dziwić temu, że w ciągu dnia nasze samopoczucie nie jest zbyt dobre. Jakie będą więc fundamenty zdrowia psychicznego i fizycznego, o które powinniśmy zadbać na wiosnę?
– Pierwszy to relacje społeczne. Inni ludzie są potrzebni nam do szczęścia. Gdy kochamy i czujemy się kochani, wówczas nasze ciało produkuje odpowiednią ilość hormonów i neuroprzekaźników, dzięki czemu nasz układ odpornościowy lepiej wydolniej, a my rzadziej łapiemy infekcje i jesteśmy odporniejsi na stres. Drugim filarem zdrowia jest aktywność fizyczna. Jeśli chcemy mieć zdrowy mózg, ruszajmy się: ćwiczenia stymulują nasz mózg do produkcji białka BDNF, który odgrywa ważną rolę w procesie jego regeneracji. Trzeci filar to aktywność umysłowa. Najbardziej wartościowa będzie dla nas taka, która sprawia nam jakąś trudność, uczy nas czegoś nowego. Gdy mózg staje przed wyzwaniem, wówczas zyskuje impuls do regeneracji. Fundamentem zdrowia jest odżywanie, a więc dostarczenie organizmowi takich składników, byśmy byli zdrowi psychicznie i fizycznie. Nie ma to nic wspólnego z restrykcyjną dietą. Najbardziej uniwersalną poradą w tym zakresie jest to, byśmy starali się jeść pięć porcji różnych warzyw i owoców. Nie zapominajmy też o zdrowym śnie, który jest niezbędny dla regulacji podstawowych procesów naszego organizmu – podsumowuje Ewa Jarczewska-Gerc.
Więcej artykułów:
Kąpiele leśne, czyli zanurz się w naturze dla zdrowia
Elżbieta Trawińska