Jak tworzą się wspomnienia i co ma do tego sen?

Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do ważnego egzaminu. Czy warto zarywać noc na naukę, czy lepiej odpocząć? Wielu studentów, którzy doświadczyli braku snu i wpatrywali się bezradnie w arkusze egzaminacyjne, wie, że brak snu może niezwykle utrudnić zapamiętywanie informacji. Dwa nowe badania z Uniwersytetu Michigan odkrywają mechanizmy zachodzące w mózgu podczas snu i deprywacji snu, które wpływają na tworzenie wspomnień. Jak tworzą się wspomnienia?

Rola neuronów w tworzeniu wspomnień

Specyficzne neurony mogą być dostrojone do konkretnych bodźców. Na przykład, szczury w labiryncie mają neurony, które aktywują się, gdy zwierzę osiąga określone miejsca. Te neurony, zwane neuronami miejsca, są również aktywne u ludzi i pomagają w nawigacji w otoczeniu.

Co dzieje się podczas snu? Jak tworzą się wspomnienia?

„Jeśli ten neuron reaguje podczas snu, co można z tego wywnioskować?” – pyta Kamran Diba, profesor nadzwyczajny Anestezjologii w U-M Medical School. Badanie bada neurony w hipokampie – strukturze głęboko w mózgu zaangażowanej w tworzenie wspomnień. Odkryli oni sposób wizualizacji dostrajania wzorców neuronalnych związanych z lokalizacją, gdy zwierzę śpi.

Przeczytaj też: Podjadanie – mózg czy żołądek?

Hipokamp i jego rola

Rodzaj aktywności elektrycznej zwany falami ostrymi emanuje z hipokampa co kilka sekund podczas stanów odpoczynku i snu. Naukowcy zainteresowali się synchronizacją tych fal. A także tym, jak mogą przekazywać informacje między różnymi częściami mózgu. Uważa się, że te wyładowania pozwalają neuronom na formowanie i aktualizowanie wspomnień, w tym związanych z miejscem.

Badanie aktywności mózgu szczurów

W badaniu mierzono aktywność mózgu szczurów podczas snu, po ukończeniu nowego labiryntu. Używając wnioskowania statystycznego zwanego uczeniem bayesowskim, badacze po raz pierwszy byli w stanie śledzić, które neurony reagowały na określone miejsca w labiryncie.

„Załóżmy, że neuron preferuje pewien róg labiryntu. Możemy zobaczyć, że ten neuron aktywuje się z innymi, które wykazują podobną preferencję podczas snu” – tłumaczy Diba. „Metoda ta pozwala nam wizualizować plastyczność lub dryf reprezentacyjny neuronów w czasie rzeczywistym.”

Znaczenie snu dla wspomnień

Diba i jego zespół chcieli także zbadać, co dzieje się w mózgu w kontekście deprywacji snu. W drugim badaniu, również opublikowanym w Nature, porównywano ilość reaktywacji neuronów podczas snu i deprywacji snu. Odkryto, że wzorce wyładowań neuronów zaangażowanych w reaktywację i odtwarzanie doświadczenia z labiryntu były wyższe podczas snu niż podczas deprywacji snu.

Skutki niedoboru snu

Deprywacja snu prowadziła do podobnej lub wyższej liczby fal ostrych, ale o niższej amplitudzie i mocy. „W prawie połowie przypadków reaktywacja doświadczenia labiryntu podczas fal ostrych zatrymywałą się podczas deprywacji snu” – mówi Diba. Kiedy szczury pozbawione snu mogły nadrobić zaległości, reaktywacja nieco się odbudowała, ale nigdy nie osiągnęła poziomu szczurów, które spały normalnie. Odtwarzanie było podobnie upośledzone i nie zostało odzyskane po uzupełnieniu brakującego snu.

Wnioski

Reaktywacja i odtwarzanie są kluczowe dla pamięci, a wyniki badań pokazują szkodliwe skutki deprywacji snu na pamięć. Zespół Diby ma nadzieję kontynuować badania nad naturą przetwarzania pamięci podczas snu, znaczeniem reaktywacji oraz efektami presji snu na pamięć.

Magdalena Starczak

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2024/06/240613140906.htm

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl