Jak spać w upale: praktyczne wskazówki

Gorąca pogoda potrafi skutecznie zakłócić nasz sen. Aby pomóc Ci przetrwać te upalne noce, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które podpowiedzą Ci jak spać w upale lepiej, nawet podczas najgorętszych dni.

1. Unikaj drzemek

Wysokie temperatury mogą sprawić, że poczujesz się ospały w ciągu dnia. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało zużywa więcej energii na regulację wewnętrznej temperatury. Jeśli jednak Twój sen jest zakłócany w nocy, staraj się unikać drzemek w ciągu dnia. Senność w upały jest cenna – zachowaj ją na noc.

2. Trzymaj się rutyny

Gorąca pogoda może skłaniać do zmiany nawyków, ale staraj się tego unikać. Zmiany w codziennej rutynie mogą zakłócić sen. Staraj się trzymać swoich zwykłych godzin snu i rutyn. Rób to, co zazwyczaj przed snem, aby Twój organizm wiedział, że nadszedł czas na odpoczynek.

3. Pamiętaj o podstawach

Podjęcie kroków, aby zapewnić, że Twoja sypialnia jest jak najchłodniejsza w nocy, jest kluczowe. W ciągu dnia zasłoń zasłony lub żaluzje, aby nie wpuszczać słońca. Upewnij się, że zamykasz okna po słonecznej stronie domu, aby nie wpuszczać gorącego powietrza. Przed pójściem spać otwórz wszystkie okna, aby wprowadzić przewiew.

4. Używaj cienkich prześcieradeł

Zmniejsz ilość pościeli, ale trzymaj koce pod ręką. Cienkie bawełniane prześcieradła pochłaniają pot i są bardziej przewiewne. Bez względu na to, jak gorąco jest w Twojej sypialni, temperatura ciała spada w nocy, dlatego czasami budzimy się, czując zimno.

Przeczytaj też: Ice tea – zdrowie czy ochłoda

5. Schładzaj skarpetki

Używanie małego wentylatora może być bardzo pomocne w upalne dni, zwłaszcza gdy jest wilgotno. Pomaga to w parowaniu potu i ułatwia regulację wewnętrznej temperatury ciała. Jeśli nie masz wentylatora, spróbuj napełnić termofor lodowatą wodą. Alternatywnie, schłodź skarpetki w lodówce i załóż je. Chłodzenie stóp obniża ogólną temperaturę skóry i ciała.

6. Pozostań nawodniony

Pij wystarczająco dużo wody w ciągu dnia, ale unikaj picia dużych ilości tuż przed snem. Prawdopodobnie nie chcesz budzić się spragniony, ale nie chcesz też robić dodatkowych wycieczek do łazienki w nocy.

7. Zwracaj uwagę na to, co pijesz

Uważaj na napoje gazowane, które często zawierają duże ilości kofeiny, stymulującej centralny układ nerwowy. Unikaj również nadmiernego spożycia alkoholu, który może wprawdzie pomóc zasnąć, ale powoduje wczesne budzenie się i gorszą jakość snu.

8. Jak spać w upale – zachowaj spokój

Jeśli masz trudności ze snem, wstań i zrób coś uspokajającego. Spróbuj czytania, pisania lub składania skarpetek. Unikaj jednak korzystania z telefonu czy grania w gry wideo – niebieskie światło sprawia, że czujemy się mniej senni, a aktywność jest pobudzająca. Wróć do łóżka, gdy poczujesz senność.

Przeczytaj też: Poranne migreny

9. Pomyśl o dzieciach

Dzieci zazwyczaj śpią dobrze, ale mogą być wrażliwe na zmiany w nastroju i rutynie rodziny. Letnie kąpiele mogą pomóc przed snem w gorącej pogodzie. Upewnij się, że zwykłe godziny snu i kąpieli są zachowane, mimo że jest ciepło.

10. Przetrwaj to

Większość z nas potrzebuje około siedmiu do ośmiu godzin dobrego snu każdej nocy, aby prawidłowo funkcjonować. Pamiętaj jednak, że większość ludzi może dobrze funkcjonować po jednej lub dwóch nocach zakłóconego snu. Chociaż możesz częściej ziewać niż zwykle, prawdopodobnie będzie wszystko w porządku.

Gorąca pogoda może być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i kilka prostych trików mogą znacząco poprawić jakość Twojego snu i pozwolić spać w upale.

Źródło: https://www.bbc.com/news/health-49072212

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl