Jak sen wpływa na serce? Ważniejsza jest jakość czy ilość snu?

Zdrowie serca zależy nie tylko od długości snu, ale również od jego jakości – a może nawet bardziej, jak twierdzi dr Shelby Harris, behawioralna psycholog snu i profesor kliniczny na Albert Einstein College of Medicine. Jak sen wpływa na serce? Jak możemy zadbać o dobry sen?

Znaczenie jakości snu

„Zła jakość snu naprawdę może wpływać na zdrowie naszego serca,” powiedziała dr Harris w wywiadzie dla „CBS Mornings” podczas Amerykańskiego Miesiąca Serca. Według niej, brak odpowiedniej jakości snu może prowadzić do zakłócenia równowagi hormonów regulujących głód, greliny i leptyny, co z kolei prowadzi do zwiększonego spożycia żywności bogatej w cukier i tłuszcze.

Zaburzenia snu a zdrowie serca

Zaburzenia snu, takie jak bezdech senny i bezsenność, są ściśle powiązane ze zdrowiem serca. Bezdech senny, charakteryzujący się chrapaniem i przerwami w oddychaniu, dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć kobiety są rzadziej diagnozowane.

Przeczytaj też: Jak spać w upale?

Poprawa jakości snu

Aby poprawić jakość snu, warto ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny. Zmniejszyć należy czas spędzany przed ekranem przed snem oraz kontrolować ilość płynów wypijanych przed pójściem do łóżka. „Kiedy już mamy lepszą jakość snu, wtedy staramy się pracować nad ilością możliwego snu,” powiedziała Harris.

Dla tych, którzy mają trudności z osiągnięciem dłuższego snu, uzyskanie dobrej jakości snu, choć krótszego, jest idealnym pierwszym krokiem. „Dla niektórych osób mogę zalecić późniejsze kładzenie się spać, a następnie stopniowo wcześniejsze zasypianie, zamiast zmiany tego czasu tam i z powrotem, ponieważ to również może stwarzać wiele problemów” – dodała.

Alternatywy dla środków nasennych

Harris zaznaczyła, że pigułki nasenne i środki wspomagające sen nie są idealne dla większości ludzi. Alternatywą może być terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bezsenności. Zwykle zaleca się cztery do ośmiu sesji tej terapii, a jeśli to nie zadziała, dopiero wtedy poleca się środki nasenne. „Pracujemy nie tylko nad higieną snu, ale również nad jego harmonogramem. Pracujemy nad myślami związanymi ze snem, ponieważ wiele osób wywiera na sobie presję, aby zasnąć i martwi się, co się stanie, jeśli nie zasną” – wyjaśniła.

Rola diety w dobrym Śśnie

Wybory dietetyczne także odgrywają ważną rolę w zapewnieniu dobrego snu. Dr Harris zaleca unikanie spożywania dużych lub ciężkich posiłków, takich jak obfita kolacja, przed pójściem spać. Zamiast tego, warto wybrać małą, lekką przekąskę zawierającą mieszankę białka i węglowodanów. „To naprawdę dobra mieszanka, która pomaga przez całą noc, aby nie budzić się głodnym, co również zdarza się wielu osobom” – powiedziała.

Podsumowanie – jak sen wpływa na serce

Zdrowy sen to nie tylko odpowiednia ilość godzin spędzonych w łóżku, ale przede wszystkim ich jakość. Dbając o higienę snu, kontrolując dietę i korzystając z terapii behawioralnej, możemy znacząco poprawić stan naszego serca i ogólne samopoczucie.

Źróło: https://www.cbsnews.com/news/sleep-expert-on-why-people-should-prioritize-sleep-quality-over-quantity/

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl