Herbatka rumiankowa może łagodzić cukrzycę?

Najnowsze badania sugerują, że codziennie pita herbatka rumiankowa może pomóc w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy typu 2, takim jak utrata wzroku oraz uszkodzenia nerwów i nerek. Badacze z Wielkiej Brytanii i Japonii, którzy przeprowadzili eksperymenty na szczurach, doszli do wniosków, że ekstrakt z rumianku obniża poziom cukru we krwi i blokuje aktywność enzymu związanego z rozwojem powikłań cukrzycowych.

Obiecujące wyniki badań

Eksperyment trwał 21 dni. Naukowcy z Uniwersytetu Toyama pod kierownictwem Atsushiego Kato podawali ekstrakt z rumianku grupie szczurów cierpiących na cukrzycę. Wyniki porównywali z grupą kontrolną, której dieta była normalna. Wyniki były obiecujące – poziom glukozy we krwi szczurów, które otrzymywały ekstrakt, był znacząco niższy. Ekstrakt hamował produkcję cukru w wątrobie, a także zmniejszał aktywność enzymu zwanego reduktazą aldozową.

Herbatka rumiankowa- enzymatyczne wsparcie

Reduktaza aldozowa jest enzymem, który pomaga przekształcać glukozę w alkohol cukrowy zwany sorbitolem. U osób z cukrzycą typu 2, aktywność tego enzymu wzrasta wraz ze wzrostem poziomu glukozy we krwi. Sorbitol nie przechodzi łatwo przez błony komórkowe. Może gromadzić się w nadmiarze, szczególnie w komórkach oczu i nerwów, powodując poważne uszkodzenia. Badania wykazały, że ekstrakt z rumianku może obniżyć aktywność tego enzymu, co sugeruje potencjalne korzyści dla osób z cukrzycą.

Przeczytaj też: https://szczesliwie.pl/picie-kawy-wychodzi-nam-na-zdrowie/

Ostrożność zalecana

Mimo obiecujących wyników, organizacja Diabetes UK zaleca ostrożność. Dr Victoria King z Diabetes UK podkreśla, że potrzebne są dalsze badania. Można będzie jednoznacznie potwierdzić rolę herbatki rumiankowej w walce z powikłaniami cukrzycy.

„Diabetes UK nie zaleca, aby osoby z cukrzycą zwiększały spożycie herbaty rumiankowej” – mówi dr Victoria King.

Zdrowy styl życia kluczowy

Zdrowa, zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna oraz przestrzeganie przepisanych leków pozostają najważniejszymi sposobami na skuteczne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

„Dobre zarządzanie cukrzycą pomoże zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar i utrata wzroku” – dodaje Dr King.

Herbatka rumiankowa: szansa nowe leczenia w przyszłości?

Badanie opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry daje nadzieję na rozwój nowego leku przeciwcukrzycowego opartego na ekstrakcie z rumianku. Chociaż wyniki są obiecujące, potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo takiego leczenia. Tymczasem osoby z cukrzycą powinny skupić się na sprawdzonych metodach kontroli choroby, takich jak zdrowa dieta i regularne ćwiczenia.

Źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7617294.stm

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl