Godzinami tkwisz na kanapie z telefonem w ręku? To może być functional freeze

Gdy wracasz po pracy jedyne, na co masz ochotę to scrollowanie się przez media społecznościowe i oglądanie w kółko tego samego serialu? To mogą być objawy functional freeze. Czym jest to zjawisko i jak sobie z nim poradzić?

  • Osoby dotknięte functional freeze czują wszechogarniającą niemoc, brak im wewnętrznej motywacji, by podejmować codzienne aktywności, które kiedyś sprawiały im radość.
  • W dłuższej perspektywie czasowej functional freeze i jego skutki podkopują pewność siebie i samoocenę, co może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.
  • Jak poradzić sobie z functional freeze? Jednym ze sposobów jest zażywanie kąpieli leśnych.

Czym jest functional freeze?

Functional freeze to stan umysłowego i psychoemocjonalnego – w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego – zamrożenia. Osoby nim dotknięte czują wszechogarniającą niemoc. Brak im wewnętrznej motywacji, by podejmować codzienne aktywności, które kiedyś sprawiały im radość. Obrazowo rzecz ujmując, osoba w stanie funkcjonalnego zamrożenia po powrocie z pracy czuje się tak zmęczona i pogrążona w apatii, że jest w stanie jedynie położyć się na kanapie, by bezmyślnie scrollować media społecznościowe lub obejrzeć kilka odcinków pod rząd serialu, który już doskonale zna.

Co może być przyczyną takiego stanu? Eksperci wskazują na kilka czynników, które ich zdaniem przyczyniają się do pojawienia się functional freeze. Są to przewlekły stres, poczucie wypalenia, nierozwiązane problemy psychoemocjonalne i poczucie, że życie zmierza donikąd. Gdy wszystkie te czynniki się na siebie nałożą, część osób może zareagować na to wycofaniem się z życia, odcinaniem się od własnych emocji, izolacją i wpadnięciem w pułapkę życiowej stagnacji.

Functional freeze, szczególnie jeśli stanie się przewlekłym problemem, może negatywnie rzutować na wiele aspektów życia. Osoby dotknięte stanem funkcjonalnego zamrożenia wycofują się ze społecznej aktywności, na czym ucierpieć mogą ich związki z najbliższymi. Poczucie stagnacji i apatia będą też coraz wyraźniej widoczne w sferze zawodowej, co utrudni im realizację celów stawianych przed nimi w pracy. W dłuższej perspektywie czasowej podkopuje to pewność siebie i samoocenę. A to może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Mamy jednak dobrą wiadomość: z pułapki functional freeze można uciec. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z pomocą przyjdzie… natura

Idea kąpieli leśnych narodziła się w Japonii, gdzie zaczęto zachęcać osoby doświadczające przewlekłego stresu np. z przeprowacowania, do spacerów leśnymi szlakami. Ta metoda terapeutycznego oddziaływania wkrótce zdobyła popularność na całym świecie, w tym w Polsce. Zażywając kąpieli leśnej, stymulujesz zmysły, redukujesz poziom stresu i się wyciszasz.

Kąpiel leśna nie polega na zwykłym włóczeniu się po lesie. Podczas spaceru postaraj się wyostrzyć swoją świadomość na otaczające cię dźwięki, zapachy lasu, fakturę otaczających cię drzew i roślin, śpiew ptaków czy ciepło słońca przebijającego przez liście. Skup się na tu i teraz, zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu.

Efekt kąpieli leśnych utrzymuje się około dwa tygodnie, pod warunkiem, że trwają wystarczająco długo i zażywamy ich regularnie. Zaleca się, by na kąpiel leśną wybrać się przynajmniej raz w tygodniu.

Relaksacyjna kąpiel w dźwiękach kolejnym sposobem na functional freeze

Jeśli odczuwasz skutki functional freeze, innym sposobem, jakiego możesz spróbować, by się w pełni zrelaksować jest kąpiel w dźwiękach. Kąpiel w dźwiękach, określana też jako terapia dźwiękiem, dzięki ekspozycji na wibrujące dźwięki pozwoli ci osiągnąć stan głębokiego relaksu i odnaleźć wewnętrzny spokój. Podczas sesji uczestnicy zajmują wygodną pozycję w zaaranżowanej, przyjaznej przestrzeni i słuchają wibrujących dźwięków emitowanych np. przez gongi i misy tybetańskie. Kąpiel w dźwiękach często łączy się z medytacją. Badania potwierdziły, że terapia dźwiękiem pozytywnie stymuluje układ nerwowy, redukuje stres i pozwala osiągnąć stan wewnętrznego spokoju. Korzystnie odbija się także na zdrowiu somatycznym, poprawiając parametry sercowo-naczyniowe.

Uśmiechnij się na zdrowie

Jako sposób na functional freeze eksperci polecają także jogę śmiechu, czyli unikalną kombinację ćwiczeń i pracy z oddechem i śmiechu. Historia jogi śmiechu sięga do Indii lat 90., gdzie zapoczątkował ją lekarz Madan Kataria. Do jej naukowo dowiedzionych korzyści zalicza się redukcję poziomu kortyzolu, pobudzenie wydzielania endorfin, poprawę dotlenienia organizmu oraz wzrost wydolności płuc. Co więcej, naukowcy dowiedli, że samo słuchanie cudzego śmiechu stymuluje układ nerwowy, co pomaga obniżyć poziom odczuwanego stresu. Nie wspominając o tym, że jogę śmiechu praktykuje się w towarzystwie innych osób, a nadmierna izolacja to przecież jeden z problemów, z którymi zmagają się osoby dotknięte opisywanym przez nas problemem.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Kąpiele leśne, czyli zanurz się w naturze dla zdrowia

Źródło:

https://www.forbes.com/sites/traversmark/2024/03/15/a-psychologist-offers-3-ways-out-of-functional-freeze-mode/?sh=78ee9afc2b62

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl