Dławica piersiowa to najczęściej występująca postać choroby wieńcowej. Gdy nasze serce otrzymuje za mało tlenu, w klatce piersiowej pojawia się ból. Co może wywołać epizod dławicy?
Dławica piersiowa to efekt niedokrwienia serca
Dławica piersiowa, nazywana także dusznicą piersiową, może dotyczyć nawet 1,5 miliona osób w Polsce. Charakteryzuje się zespołem różnorodnych objawów. Symptomy dławicy piersiowej są spowodowane chorobą niedokrwienną serca, której przyczyną najczęściej jest z kolei miażdżyca. Czym jest miażdżyca? To przewlekła choroba zapalna tętnic. W jej efekcie powstają blaszki miażdżycowe w tętnicach. W następstwie ich pojawienia się, tętnice się zwężają.
Jak może objawiać się dławica piersiowa? Gdy do serca napływa za mało tlenu, pojawia się ostry ból w klatce piersiowej, który może promieniować do żuchwy czy ramienia.
Obecnie trwa międzynarodowa kampania „Poznaj swoją dławicę”, którą w Polsce wspiera Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W dniach 16- 22 września obchodzimy Tydzień Świadomości i Wiedzy Dławicy Piersiowej.
-Dławica jest najczęstszą formą choroby niedokrwiennej serca, czyli choroby wieńcowej. Zgodnie z aktualnymi danymi chorobę wieńcową stwierdza się u około 2 milionów Polaków, z czego 1,5 miliona będzie miało dławicę piersiową. Zdecydowanie nie jest to łagodna choroba. Może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Przykładowo, z jednej strony może zapowiadać wystąpienie zawału serca, z drugiej upośledza jakość życia, aktywność zawodową i społeczną chorego. Wiemy też, że dławica piersiowa może sprzyjać rozwojowi depresji – mówi kardiolog i internista prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.
Typowe objawy dławicy piersiowej
Najczęstszym objawem dławicy jest ból w klatce piersiowej. Mogą się do niego dołączyć też inne objawy, takie jak ucisk i uczucie dławienia. Ból ma zwykle charakter promieniujący. Może zatem promieniować w kierunku ramienia, szczególnie lewego, czy żuchwy. Epizod trwa zwykle kilka minut. Dolegliwości mijają również po przyjęciu nitrogliceryny pod język.
Co może wywołać napad dławicowy?
-Typowo przyczyną napadu dławicy piersiowej może być albo wysiłek fizyczny, albo stres. Ból występuje za mostkiem lub na lewo od mostka. Ma charakter piekący, ściskający. Pacjent może mieć odczucie, że ma ciężki kamień na klatce piersiowej. Jeśli mamy inne dolegliwości bólowe, takie jak duszności czy uczucie rozpierania, ich przyczyną może być niedokrwienie mięśnia sercowego. Nawet jeśli nie obserwujemy korelacji pomiędzy wystąpieniem dolegliwości a na przykład wysiłkiem fizycznym – wskazuje prof. Jankowski.
U kobiet trudniej rozpoznać chorobę, ponieważ objawy dławicy są w ich przypadku często mniej typowe.
Leczenie dławicy piersiowej może mieć charakter albo farmakoterapii, albo postępowania zabiegowego. Bardzo ważna jest także modyfikacja stylu życia, a więc np. regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia tytoniu, także biernego.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Tętno i jego sekrety. Szybkość, z jaką bije serce, może wiele powiedzieć o zdrowiu