Czego potrzeba nam do szczęścia?

Ustalali to naukowcy w trwającym ponad 80 lat badaniu „które objęło aż trzy pokolenia: dziadków, rodziców i dzieci, w sumie ponad 2 tys. osób.

Nie będzie przesadą powiedzenie, że badanie Harvard Study of Adult Development”, towarzyszyło jego uczestnikom przez całe ich życie. „Śledząc” uczestników badania przez ponad osiem dekad ustalono czynniki, które najbardziej sprzyjają odczuwaniu dobrostanu i szczęścia. To dbanie o zdrowie i budowanie pełnych miłości relacji z innymi. A co z karierą? Okazało się, że sukces zawodowy sam w sobie nie gwarantuje szczęścia, choć może dawać satysfakcję.

Dobroczynność wydłuża życie

Czego potrzeba nam do szczęścia i jak dożyć stu lat? Okazuje się, że długowieczności sprzyja dobroczynność. Takie wnioski płyną m.in. z badania Berlin Aging Study, w którym wzięli udział niemieccy seniorzy, w sumie 516 osób. Uczestników próby obserwowano w kolejnych latach. Okazało się, że ci, którzy angażowali się w wolontariat lub w inny sposób wspierali innych, cieszyli się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem.

Czytaj także: Długowieczność w zasięgu ręki: 13 prostych nawyków na długie i aktywne życie

To odkrycie rzuca nowe światło na znaczenie altruizmu i działalności społecznej dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wydaje się, że pomaganie innym może być kluczowym czynnikiem wpływającym na naszą długowieczność i szczęście. Czy jest to odpowiedź na pytanie czego potrzeba nam do szczęścia?

W świetle tych wyników warto zastanowić się, jak możemy włączyć działania na rzecz innych do naszego codziennego życia. Być może znalezienie sposobu na wsparcie innych może okazać się nie tylko korzystne dla nich, ale również dla nas samych, przyczyniając się do dłuższego i bardziej satysfakcjonującego życia.

Zdaje się, że troska o innych może być kluczem nie tylko do dobrostanu psychicznego, ale także do długotrwałego zdrowia i szczęścia.

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl