Bioaktywny implant kości to szansa dla pacjentów po urazach [WIDEO]

Wykorzystując występujący w ludzkim organizmie kwas mlekowy polscy badacze stworzyli bioaktywny implant kości. Implant można wykorzystać do uzupełnienia tkanki kostnej u pacjentów, którzy doznali urazu lub chorują na nowotwór.

  • Badacze z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej w ramach projektu BoneReg opracowali bioaktywny implant kości, który jest w stanie zastąpić naturalną tkankę kostną.
  • Nowy wynalazek może pomóc pacjentom po urazach, chorujących na schorzenia nowotworowe i choroby przyczyniające się do zaniku tkanki kostnej, takie jak np. osteoporoza.
  • Faza badań na zwierzętach została już zakończona. Badacze przygotowują się do startu badań klinicznych na ludziach.

Nowy implant kości może znaleźć zastosowanie w ortopedii i stomatologii

Badacze z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, we współpracy z prof. Krzysztofem Fickiem, opracowali bioaktywny implant kości, który jest w stanie zastąpić naturalną tkankę kostną. Aby implant był bezpieczny dla pacjentów przy jego wykonaniu wykorzystano substancję naturalnie występującą w ludzkim organizmie – kwas mlekowy. Dzięki temu zastosowanie implantu nie będzie toksyczne i nie wywoła reakcji ze strony układu immunologicznego.

– Implant został stworzony z autorskiego materiału, wynalezionego przez nasz zespół, powstałego na bazie kwasu mlekowego. Substancja ta jest produkowana i metabolizowana przez ludzki organizm. Jego zastosowanie jest więc całkowicie bezpieczne dla pacjenta – wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Politechniki Warszawskiej.

Kto może skorzystać z implantu? To rozwiązanie stworzone przede wszystkim z myślą o pacjentach po urazach mechanicznych, chorujących na schorzenia nowotworowe i choroby przyczyniające się do zaniku tkanki kostnej, takie jak np. osteoporoza. Co więcej, mogą po nie sięgnąć również stomatolodzy odbudowujący kości pod implanty zębowe.

Inną pozytywną cechą implantu jest jego elastyczność, która pozwala na jego przycinanie np. przez chirurga podczas zabiegu operacyjnego. To odróżnia nowy implant od tych wykonywanych metodą druku 3D. Tych drugich, ze względu na ich sztywność, nie można rozciągnąć ani przycinać.

Co ma owca do badań nad implantem? Bardzo wiele

Jako model naukowcy wybrali owcę wrzosówkę. Chodziło o to, by wybrane zwierzę posiadało cechy podobne do ludzkich. Owca wrzosówka podobnie jak człowiek stosunkowo wolno rośnie. Osiąga masę pomiędzy 50 a 60 kg, a więc zbliżoną do wagi kobiety. Nacisk jaki wywiera ciało owcy wrzosówki również jest podobny do nacisku jaki wywiera na stawy ciało ludzkie. Wszystko to uczyniło to sympatyczne zwierzę idealnym modelem.

Czy jest szansa, by bioaktywny implant kości został wdrożony do praktyki klinicznej na szeroką skalę? – Faza badań została już zakończona, ich wyniki są pozytywne. W tej chwili poszukujemy finansowania, które umożliwi nam realizację badań klinicznych na ludziach w obszarze stomatologii i ortopedii – mówi dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur.

Więcej artykułów:

Wiosenne alergie: wcześniejsze i intensywniejsze każdego roku

Elżbieta Trawińska