Badanie kreatyniny pomaga wykryć choroby nerek. Kiedy warto je wykonać? [WIDEO]

W jakim celu wykonuje się badanie kreatyniny? To proste badanie pomoże ci potwierdzić lub wykluczyć, czy chorujesz na nerki.

Proste badanie może wykryć chorobę, której istnienia nawet nie podejrzewasz

Choroby nerek to duża grupa schorzeń. Należą do niej m.in. ostre uszkodzenie nerek, przewlekła choroba nerek, choroby kłębuszków nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, infekcje czy nowotwory nerek. Co ważne, schorzenia nerek mogą być powszechniejsze niż sądzimy. Przykładowo, na przewlekłą chorobę nerek choruje aż 4,7 mln Polaków, a jedynie 5-10 proc. ma tego świadomość.

-Moja historia jest podobna. Ja również nie wiedziałem, że choruję. Dopiero podczas badań okresowych w miejscu pracy potwierdzono obecność białka w moczu. Choć objaw nie wydawał się niepokojący, lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie do nefrologa. Dopiero bardziej szczegółowe badania wykazały, że na 16 kłębuszków nerkowych 8 było zaszkliwionych, czyli nieczynnych. Oznaczało to, że proces choroby trwał od długiego czasu, być może od urodzenia. W chwili postawienia rozpoznania miałem zaledwie 29 lat – opowiada prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki (OSMN).

Prof. Michalski podkreśla, że każda choroba nerek jest poważna i nie należy jej lekceważyć. W jego przypadku konieczny okazał się nawet przeszczep nerki. Skoro schorzenia te są aż takim zagrożeniem, to dlaczego nawet 95 proc. chorych nie wie, że choruje?

-W zdecydowanej większości przypadków choroby nerek przebiegają bezobjawowo. Oczywiście, może się zdarzyć, że objawy wystąpią i bardzo dobrze: wówczas chory zgłosi się do lekarza. Natomiast nawet jeśli wystąpią, będą z reguły bardzo skąpe. Tymczasem kwestią absolutnie kluczową jest wczesne postawienie diagnozy – podkreśla prof. Michalski.

Badanie kreatyniny – po co się je wykonuje?

Badanie kreatyniny służy do oceny stanu nerek. Wykonuje się je u pacjentów, którzy zażywają leki mogące skutkować uszkodzeniem nerek. Zleca się je także rutynowo przed badaniami wymagającymi podania dożylnego kontrastu, takimi jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

-To podstawowe badanie służące ocenie pracy nerek. Jest proste w wykonaniu i tanie, możemy więc wykonać je również prywatnie. Kreatynina nie jest może najlepszym wskaźnikiem do oceny funkcjonowania nerek, ale zdecydowanie najłatwiejszym do wykorzystania w codziennej praktyce i sprawdzenia jak funkcjonują nasze nerki. W mojej ocenie badanie to powinno znaleźć się w panelu badań w ramach medycyny pracy – mówi prof. Michalski.

Badanie kreatyniny wymaga pewnego przygotowania, choć niezbyt trudnego czy obciążającego dla pacjenta. Krew pobiera się z żyły łokciowej. Aby badanie było miarodajne, wymaga się, by pacjent pojawił się na pobraniu krwi w godzinach porannych i na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek przed pobraniem krwi powinien zjeść poprzedniego dnia późnym popołudniem – najlepiej do godziny 18 lub 19. Co ważne, na kilka dni, co najmniej 2-3, przed badaniem nie należy spożywać alkoholu. Warto też pamiętać, by nie zmieniać w tym czasie jakoś znacząco swoich żywieniowych nawyków.

Przyjmuje się, że prawidłowe wartości kreatyniny u osoby dorosłej wynoszą 53–115 µmol/l (0,6–1,3 mg/dl).

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Posiew moczu u dziecka prawdę ci powie? Niekoniecznie!