Kiedyś leczenie nieprawidłowego zgryzu z użyciem aparatu ortodontycznego było zarezerwowane przede wszystkim dla dzieci oraz nastolatków. Dziś na aparat ortodontyczny dla dorosłych już nikogo nie dziwi. O czym warto pamiętać zanim zdecydujesz się na korekcję zgryzu w dorosłym wieku? Jak długo trwa leczenie i, co ważne, ile kosztuje?
- Czy dorosły może nosić aparat ortodontyczny? Okazuje się, że nie ma tu żadnego limitu wieku.
- Ceny za jeden łuk aparatu ortodontycznego dla dorosłych wahają się wokół kilku tysięcy w zależności od aparatu. Nie jest to jednak jedyny koszt związany z korektą zgryzu.
- Czy po założeniu aparatu możemy spodziewać się dolegliwości bólowych i trudności np. w jedzeniu?
Aparat ortodontyczny dla dorosłych? Zgryz może korygować nie tylko dziecko
Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu aparat korygujący nieprawidłowy zgryz był znakiem rozpoznawczym dzieci i nastolatków. Czasy się jednak zmieniły i dziś nikogo już nie dziwi widok aparatu na zębach dorosłego. Czy wiek ogranicza możliwość korekty nieprawidłowego zgryzu? Czy dorosły może nosić aparat ortodontyczny? Okazuje się, że nie ma tu żadnego limitu wieku.
– Nieprawidłowy zgryz możemy korygować od wczesnego uzębienia mlecznego, mieszanego, czyli u dzieci aż po osoby w wieku dorosłym, a nawet podeszłym. Czynnikiem decydującym będzie tu nie wiek, ale to jaką mamy wadę zgryzu. W przypadku osoby dorosłej decyzja o aparacie będzie też zależała od tego w jaki sposób będziemy chcieli przygotować zgryz do ewentualnej odbudowy, a więc protetyki czy implantów. W dzisiejszych czasach ząb można przemieścić w zasadzie w prawie każde miejsce na wyrostu zębodołowym. Mówię „prawie”, bo zawsze możemy się natknąć na jakieś trudności, z którymi obecnie ortodonci potrafią sobie bardzo dobrze – mówi Kamila Wasiluk, stomatolożka i specjalistka ortodoncji.
Wiele zależy oczywiście również od tkanki kostnej, która ząb „przytrzymuje”. W czasach gdy aparaty ortodontyczne kojarzyły się przede wszystkim z dziećmi, korektę zgryzu uznawano za drogą formę leczenia. Ile kosztują dziś aparaty ortodontyczne dla dorosłych? Niestety, nie mamy dobrej wiadomości: leczenie ortodontyczne dla dorosłych nadal wymaga zasobnej kieszeni.
– Ceny za jeden łuk aparatu ortodontycznego dla dorosłych wahają się wokół kilku tysięcy w zależności od aparatu. Nie jest to jednak koszt jedyny. Leczenie ortodontyczne potrwa około 2 lat, a po jego zakończeniu będą potrzebne odbudowy okluzji, wiążące się z kolejnymi kosztami. Do tego dochodzą koszty ewentualnej fizjoterapii stomatologicznej – dodaje Kamila Wasiluk.
Zęby do aparatu należy też wcześniej przygotować, a więc wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki. Leczenie ortodontyczne dla dorosłych nie jest dziś w żadnym stopniu refundowane. Tańsze będą aparaty metalowe, uznawane za nieco mniej estetyczne – choć będą równie skuteczne, co te droższe.
Dorośli zakładają aparaty ortodontyczne dla hollywoodzkiego uśmiechu
Dlaczego dorośli w ogóle decydują się na aparaty ortodontyczne? Wygrywa dbałość o zdrowie czy też może estetyka?
– Najczęściej jest tak, że pacjenci przychodzą po piękny uśmiech. Zwykle nie podoba im się ustawienie zębów, widoczne przebarwienia czy braki zębowe. Zwykle w przypadku osób dorosłych to właśnie ortodonci są tymi specjalistami, którzy jako pierwsi dokonują korekty zgryzu pod względem ustawienia. Dopiero w drugim etapie taki pacjent potrzebuje estetycznej odbudowy zębów. Mogą to być odbudowy kompozytowe lub porcelanowe. Często braki zębowe u osób dorosłych wynikają z zaniedbań jeszcze w okresie dzieciństwa. Bardzo ważne jest, by wypełnić braki zębowe w całym zgryzie, aby dopasowane górnego łuku zębowego do dolnego było stabilne i symetryczne – mówi ekspertka.
Jak się okazuje, w przypadku osób dorosłych korekta zgryzu może wcale nie poprzestać na aparacie. Nierzadko ortodonci muszą zalecać swoim pacjentom fizjoterapię stomatologiczną, opartą o pracę mięśni i stawy skroniowo-żuchwowego. Zdarza się tak w przypadku np. pacjentów chorujących na bruksizm charakteryzujący się nadmierną aktywnością mięśni zaciskających żuchwę. Zaburzenie może odbić się na wyglądzie i zdrowiu zębów, ale też nasilić bóle głowy.
A co dolegliwościami po założeniu aparatu? Jak podkreśla ekspertka, dolegliwości bólowe następujące po założeniu aparatu i pierwszych wizytach aktywacyjnych bywają bardzo indywidualne. Są więc pacjenci, którzy przez pierwsze dni lub tygodnie mają wręcz trudności z przeżuwaniem i jedzeniem, ale też tacy, którzy odczuwają lekki dyskomfort.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów: