Czy jedzenie śniadań jest zdrowe? Może obniżyć ryzyko chorób serca

Czy jedzenie śniadań jest zdrowe? Jak potwierdzają badania, dla zdrowego serca najlepsze śniadanie to takie, które dostarcza do 30 proc. energii potrzebnej na cały dzień. Ważne jest oczywiście to, co jemy na śniadanie.

Czy jedzenie śniadań jest zdrowe? Badania nie pozostawiają wątpliwości

Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Nutrition, Health and Aging potwierdziło, że dobrze zbilansowane śniadanie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób starszych. Mamy więc wskazówkę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy jedzenie śniadań jest zdrowe Co więcej, w analizie uwzględniono nie tylko zawartość kaloryczną posiłku, ale i jakość spożywanych produktów. Ważny był też wpływ spożywanego jedzenia na serce. Warto dodać, że w analizie wzięto pod uwagę dietę śródziemnomorską. Obserwacja trwała przez kolejnych 36 miesięcy. W badaniu wzięło udział 383 osób obu płci. Kobiety miały od 60 do 75 lat, a mężczyźni od 55 do 75 lat. Wszyscy uczestnicy mieli nadwagę lub otyłość. A ponadto występowały u nich co najmniej trzy parametry świadczące o zespole metabolicznym. Jak ustalili badacze ustalili, że prawidłowe śniadanie dostarcza od 20 do 30 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego.

W badaniu skoncentrowano się na ocenie parametrów sercowo-naczyniowych. Analizowano je u osób dostarczających podczas śniadania zapotrzebowania energetycznego we wskazanym przedziale lub spożywających większą albo mniejszą liczbę kalorii. Co następnie wykazano? Osoby, które spożywały mniej niż 20 proc. lub więcej niż 30 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego na śniadanie, cechowały się większym wzrostem BMI oraz obwodu talii w porównaniu do tych uczestników badania, którzy spożywali zalecaną ilość kalorii.

Po 36 miesiącach, u osób jedzących śniadanie niskiej jakości, badacze zaobserwowali nie tylko większy wzrost obwodu talii i BMI. Potwierdzili też w tej grupie wyższe poziomy triglicerydów, niższy poziom cholesterolu HDL oraz spadek wskaźnika filtracji kłębuszkowej w porównaniu do osób jedzących śniadanie o średniej lub wysokiej jakości.

Śniadanie wysokiej jakości powinno zawierać chude białka, takie jak na przykład jogurt, jajka, tofu, ryby lub fasolę. Ważnym składnikiem jest też błonnik. Jego źródłem są warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty. Podczas śniadania nie zapominajmy też o zdrowych tłuszczach. Pochodzą one na przykład z awokado, orzechów czy nasion.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Czy węglowodany są zdrowe? Oto 12 węglowodanów, które warto włączyć do diety

Źródło: Medical News Today

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl