Dieta śródziemnomorska uważana jest za najzdrowszą na świecie. Czy faktycznie mieszkańcy słonecznej Italii i innych państw położonych w tym regionie świata długowieczność zawdzięczają kuchni?
Dieta śródziemnomorska. Jakie ma zalety?
Mówi się, że to dieta śródziemnomorska jest tajemnicą długowieczności Włochów. Czy jednak tak jest w istocie? Gdy wymienia się najzdrowsze sposoby odżywiania, dieta śródziemnomorska zawsze znajduje się w ścisłej czołówce. Jakie zatem zdrowotne zalety ma kuchnia pięknej Italii?
-Warto pamiętać, że dieta DASH to sposób odżywania blisko spokrewniony z dietą śródziemnomorską. To dlatego często wymiennie są określane jako te najzdrowsze, ponieważ różnią się w zasadzie jedynie podażą sodu. Co takiego zdrowego znajduje się w diecie śródziemnomorskiej? Zacznijmy od tego, że na dietę składa się nie tylko jedzenie, ale wiele innych czynników składających się się na styl życia. To na przykład sen, ilość ruchu, kondycja psychiczna – mówi Aneta Strelau, dietetyczka.
Skoncentrujmy się jednak na talerzu. Jakie składniki diety śródziemnomorskiej mają największe prozdrowotne właściwości?
-Chodzi przede wszystkim o oliwę z oliwek, ryby bogate w kwasy omega-3, wino, dużo warzyw i owoców, makarony z dobrej jakości mąki. Ważna będzie także sama atmosfera, która towarzyszy posiłkom we Włoszech – wyjaśnia Aneta Strelau.
Jakim jednak cudem dieta w tak dużym stopniu oparta o tłuste sosy, makarony i pizzę może być tak zdrowa? Tajemnica tkwi w proporcjach.
-Wszystko to może być jak najbardziej zdrowe, ale tylko wtedy, gdy jemy w sposób umiarkowany. Nie możemy przesadzać i jeść za często produktów tłustych i ciężkostrawnych. Dieta musi być urozmaicona. Same porcje powinny także być rozsądnych rozmiarów. Nie jedzmy jednorazowo półkilogramowej porcji makaronu – mówi Nicola Palladini, aktor i trener kulinarny.
Cappuccino? Tylko do południa
Warto też zdawać sobie sprawę, że zgodnie z włoską tradycją obiady trwają nawet do kilku godzin, a jedzenie często przerywa się na przykład rodzinnym spacerem. Włosi zwracają też uwagę na to, co piją do jedzenia. Jak podkreśla Nicola Palladini, zgodnie z włoskim zwyczajem cappuccino pije się jedynie do godziny 12. Także dlatego, że spożywanie mleka w godzinach popołudniowych nie jest dobre dla trawienia.
Co piją Włosi, by pobudzić trawienie?
-Jeśli chcemy pobudzić się po zbyt obfitym posiłku, wybieramy kawę. Ale w formie espresso, czyli bez mleka – podkreśla Nicola.
Prozdrowotne właściwości diety śródziemnomorskiej kryją się także w przyprawach.
-Włosi stosują wiele oregano, bazylii czy ziół. Tymczasem mam wrażenie, że polska kuchnia jest raczej uboga w przyprawy. Włosi jedzą też wiele orzechów, nabiału w postaci sfermentowanej, czyli na przykład serów. Pamiętajmy też, że to często dawka czyni truciznę. Musimy zwracać więc uwagę nie tylko na to, co jemy, ale też ile – dodaje Aneta Strelau.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Aktywność fizyczna: w pracy, w czasie wolnym czy w trakcie zajęć domowych. Która jest najzdrowsza?