Joga twarzy-odmładza, ale też pomaga pacjentom z bruksizmem [WIDEO]

Jogę praktykuje wiele milionów ludzi na całym świecie. Ostatnio popularność zdobywa joga twarzy. Jakie korzyści dla zdrowia niesie ten rodzaj jogi?

Joga twarzy pomoże ci zachować młody wygląd

Słowo „joga” pochodzi od słowa z języka sanskryckiego „yuj”, który oznacza „łączyć”, „jarzmo” lub „jednoczyć”. Eksperci uważają, że joga powstała około 3 tysięcy lat temu w Indiach. Od tego czasu rozpowszechniła się na całym świecie, a szkoły jogi powstają także w Polsce jak grzyby po deszczu.

Praktykowanie jogi pozwala rozciągnąć ciało, rozluźnić mięśnie i skutecznie walczyć ze stresem. Joga to jednak nie tylko ćwiczenia, ale rodzaj dyscypliny, który łączy w sobie dbałość o ciało i ducha. Istnieje wiele rodzajów jogi, a ostatnio coraz bardziej popularna staje się joga twarzy. Co to takiego? Czy ma jakieś zdrowotne właściwości, a może to po prostu nowa moda?

-To ćwiczenia, które wykonujemy w obrębie twarzy. Warto wspomnieć, że od obojczyka w górę mamy aż 80 mięśni. Samych mięśni twarzy jest aż 42. To „rusztowanie” naszej twarzy – przypomina Magdalena Kaczmarczyk, fizjoterapeutka.

To właśnie dlatego joga twarzy, która pozwala na ćwiczenie wspomnianych 42 mięśni może stanowić doskonały zamiennik zabiegów odmładzających.

-Oprócz udowodnionego działania przeciwstarzeniowego, joga twarzy ma także inne właściwości. To również metoda leczenia. Dzięki niej możemy leczyć na przykład bruksizm (nadmierne zaciskanie mięśni żwaczy). Pozwala też wyćwiczyć mięśnie głębokie oka, co zapobiega zapadaniu się gałki ocznej z wiekiem w głąb oczodołu – wyjaśnia ekspertka.

Co ciekawe, ten rodzaj jogi może również zapobiegać rozwojowi krótkowzroczności u dzieci.

Jak wyglądają zajęcia z jogi twarzy?

Choć joga mocno się spopularyzowała i każdy potrafi sobie wyobrazić jak wygląda jej praktykowanie, to jednak już nie każdy umie powiedzieć jak właściwie będzie wyglądała praktyka z jogin twarzy? Jakich ćwiczeń się spodziewać?

-Jednym z ćwiczeń, które wykonujemy na zajęcia to ćwiczenie „balonik-rybka”. Polega na nabieraniu powietrza w policzki aż przybiorą wygląd baloników, a następnie jego wypuszczaniu i wciąganiu policzków. Jednym z moich ulubionych ćwiczeń jest to stymulujące mięsień okrężny ust. Spłaszczamy, wspomagając się palcami, usta i wykonujemy ustami ruch jakbyśmy chcieli komuś dać buziaka. Cały czas przytrzymujemy usta palcami. Wiele powtórzeń tego ćwiczenia pozwoli na wyraźnie ujędrnienie mięśni ust – wskazuje Magdalena Kaczmarczyk, fizjoterapeutka.

Ekspertka podkreśla jednak, że choć ten rodzaj jogi ma potwierdzone właściwości przeciwstarzeniowe, na uzyskanie efektu trzeba czasu. Najlepiej by ćwiczenia mięśni twarzy weszły nam w codzienny nawyk.

-Powinniśmy ćwiczyć codziennie, ale nie musimy poświęcać na to dużo czasu. Tak naprawdę wystarczy nawet 5 minut dziennie, by uzyskać z czasem efekty – zapewnia ekspertka.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Po co ten zgiełk, czyli jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla długowieczności?