Starzenie. Dlaczego z wiekiem poruszamy się wolniej?

Osoby starsze poruszają się wolniej niż młode – wolniej chodzą, podnoszą ręce, wykonują skręty. Dlaczego jednak tak się dzieje? Starzenie i związane z nim procesy to ciągle zagadka dla lekarzy, ale wiemy o nim coraz więcej.

Badania naukowców z Uniwersytetu Colorado w Boulder wskazują, że może powolniejsze ruchy mogą wynikać z tego, że z wiekiem każdy ruch wymaga coraz więcej energii. Wniosek ten może się wydawać oczywisty, ale niewykluczone, że leży w nim klucz (a przynajmniej fragment klucza) do opracowania nowych narzędzi diagnostycznych w leczeniu chorób takich jak choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane.

Starsi uczestnicy modyfikowali ruchy, by nie spalać za dużo energii

Amerykańscy badacze zrekrutowali 84 zdrowych uczestników: część z nich to osoby w wieku od 18 do 35 lat, pozostali byli w przedziale od 66 do 87 lat. Uczestnicy mieli za zadanie chwycić cel wyświetlany na ekranie za pomocą trzymanego w prawej ręce elektronicznego ramienia. Działało ono na podobnej zasadzie jak mysz komputerowa.
Następnie naukowcy przeanalizowali sposób, w jaki uczestnicy wykonali zadanie. Zauważyli, że starsi modyfikowali swoje ruchy w określonych momentach, aby włożyć w ruch jak najmniej energii. Młodsi uczestnicy tego nie robili.

Dr Alaa A. Ahmed z Wydziału Inżynierii Mechanicznej im. Paula M. Rady z Kolorado podsumowała w rozmowie z Medical News Today, że z wiekiem nasze komórki mięśniowe mogą stać się mniej wydajne w przekształcaniu energii w siłę mięśni, a ostatecznie w ruch.

– Do wykonywania tych samych zadań musimy zaangażować więcej mięśni, co kosztuje więcej energii – powiedziała dr Alaa A. Ahmed.





Nagroda a szybkość działania

Zespół dr Ahmed chciał również sprawdzić, jak obietnica nagrody wpływa na szybkość podejmowanych ruchów. Z wiekiem organizm wytwarza mniej dopaminy, więc można zakładać, że perspektywa nagrody nie wpłynie na szybkość wykonywanych ruchów. W kolejnym zadaniu uczestnicy mieli dotrzeć specjalnym ramieniem do określonego punktu na ekranie. Jeśli w niego trafili, nagradzani byli dźwiękiem „bing”. Naukowcy odkryli, że zarówno młodzi, jak i starsi dorośli szybciej docierali do celu, gdy wiedzieli, że usłyszą „bing”, czyli zostaną nagrodzeni za prawidłowe i szybkie wykonanie zadania.

Obie grupy uczestników doszły jednak do celu nieco innymi metodami. Chcąc uzyskać nagrodę, młodsi szybciej poruszali ramionami, a starsi dorośli poprawili czas reakcji, gdyż rozpoczynali sięganie robotycznym ramieniem średnio o około 17 milisekund wcześniej.

– Fakt, że starsze osoby dorosłe nadal reagowały na nagrodę, szybciej inicjując ruchy, mówi nam, że mechanizm nagrody jest w pewnym stopniu zachowany wraz z wiekiem. Inne badania dowiodły jednak, że wrażliwość na nagrody zmniejsza się wraz z upływem lat. Tak więc chociaż starsi dorośli nadal podejmowali działania, by uzyskać nagrodę, to jednak w większym stopniu dbali też o to, by nie wiązało się to z nadmiernym ubytkiem energii – powiedziała dr Alaa A. Ahmed.





Zwolnienie ruchu wpływa na jakość naszego życia

Naukowcy uważają, że ich odkrycia mogą pomóc w opracowaniu nowych narzędzi diagnostycznych w przypadku zaburzeń związanych z ruchem.
– Zwolnienie ruchu w miarę starzenia się może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia – wyjaśniła dr Ahmed.- Może ograniczać nie tylko aktywność fizyczną, ale także społeczną. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny leżące u podstaw i określić, czy istnieją potencjalne interwencje, które mogą pomóc spowolnić lub wyeliminować spadek.

Spowolnienie ruchu nasila się nie tylko z wiekiem, ale jest objawem wielu zaburzeń neurologicznych. Zaletą wykorzystania ruchu jako biomarkera jest to, że jest to pomiar łatwo dostępny i nieinwazyjny. Zatem śledzenie czyichś ruchów w laboratorium lub podczas codziennych czynności może w pewnym momencie dostarczyć cennego biomarkera zdrowia neurologicznego.

Starzenie się: jeśli nie będziesz się ruszać, stracisz tę umiejętność

Komentując wyniki badania Clifford Segil, neurolog z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii, przyznał w rozmowie z „Medical News Today”, że zgadza się z zawartą w tym badaniu zachętą do wykonywania ćwiczeń niezależnie od wieku, nawet jeśli do jej wykonania potrzeba więcej energii.

– Moja zasada, jako neurologa, brzmi: jeśli nie będziesz się ruszać, stracisz tę umiejętność. Zachęcanie starszych pacjentów do poruszania się ma wiele korzyści zdrowotnych, co potwierdzają naukowcy z Colorado – ocenił Clifford Segil.

Martyna Kośka

Źródło: Medical News Today

Czytaj też:

Jak opóźnić starzenie: klucz w układzie odpornościowym?

Witamina D: jaki ma związek z podatnością na choroby i tempo starzenia



 
 

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl