8 czynników, które mogą spowolnić starzenie

Wdrażanie nawyków zmniejszających ryzyko chorób serca nie musi być powiązane z życiową rewolucją – ważniejsze są małe kroki, ale podejmowane codziennie. Przy okazji mogą onespowolnić starzenie. Amerykańscy naukowcy stworzyli listę czynników, które można wdrożyć na dowolnym etapie życia.

Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Wśród nich największe żniwo zbierają choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i miażdżyca. Ryzyko wystąpienia problemów z sercem i układem krążenia rośnie wraz z wiekiem. Przyczyniają się do nich również inne dolegliwości, które niekiedy latami są bagatelizowane.

„Kluczowa życiowa ósemka” dla spowolnienia starzenia

Serwis Healthline informuje o badaniu opisanym pod koniec maja 2024 roku w czasopiśmie Journal of the American Heart Association. Naukowcy wykazali, że przestrzeganie kilku zasad i ograniczenie czynników ryzyka mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca – niezależnie od wieku.

American Heart Association określił te zasady zdrowego trybu życia mianem „Kluczowej życiowej ósemki”.

Celem badania było sprawdzenie, czy proces metylacji DNA, który reguluje ekspresję genów, może wpływać na starzenie się komórek i ryzyko śmierci u ludzi.

Zespół badawczy zbadał dane 5682 osób dorosłych (średnia wieku 56 lat), z czego ponad połowę stanowiły kobiety (56%).

Zasady „kluczowej życiowej ósemki” obejmują:

  • długość snu w nocy
  • palenie papierosów
  • aktywność fizyczna
  • dieta


Obejmują również cztery pomiary kliniczne:

  • wskaźnik masy ciała (BMI)
  • stężenie cukru we krwi
  • cholesterol
  • ciśnienie krwi

Naukowcy obserwowali uczestników badania przez 11 lat i na podstawie powyższych kryteriów przyznawali im punkty od 0 do 100. Wykorzystali też cztery inne narzędzia do szacowania wieku biologicznego na podstawie metylacji DNA oraz narzędzie do oceny genetycznej tendencji do szybkiego starzenia się biologicznego.

Dla zdrowego serca ważne są codzienne małe kroki

Khashayar Hematpour, adiunkt medycyny sercowo-naczyniowej w UTHealth Houston, wyjaśnił, że główną przyczyną starzenia się jest to, że z biegiem czasu nasze DNA, wiąże się z innymi cząsteczkami i ulega zmianom.

– To badanie sugeruje, że zachowania zdrowe dla serca mogą potencjalnie odwrócić metylację DNA, a tym samym odwrócić proces starzenia – powiedział.

– Te zmiany w metylacji DNA mogą wpływać na ekspresję genów, ostatecznie wpływając na procesy starzenia się komórek – dodał cytowany przez Healthline doktor Kubanych Takyrbashev, doradca ds. zdrowia w NAO. Ćwiczenia fizyczne to jeden z czynników, który może wywołać pozytywne zmiany we wzorcach metylacji DNA, spowalniając w ten sposób starzenie się.

Michael O. McKinney, lekarz pierwszego kontaktu w Healthy Outlook w Jacksonville na Florydzie, powiedział, że kluczowe jest podejmowanie małych, łatwych do wykonania kroków w kierunku osiągnięcia celu.

– Na przykład spróbuj chodzić, jeździć na rowerze lub pływać z umiarkowaną intensywnością przez co najmniej 150 minut tygodniowo – radzi.

Aby osiągnąć cel, zaleca się podzielenie czasu na 30-minutowe sesje i wykonywanie ich pięć razy w tygodniu.

Należy też włączyć aktywność fizyczną do codziennej rutyny. Wybór schodów zamiast windy to już jest krok w dobrym kierunku.

Ogromne pole do popisu daje dieta. Włączenie do niej warzyw, owoców, chudego białka i zdrowych tłuszczów powinno być podstawą codziennego odżywiania.

Podsumowanie

Naukowcy odkryli, że zachowania powyższych zasad może skutkować spowolnieniem starzenia się komórek oraz zmniejsza ryzyko chorób serca.

Eksperci przekonują, że wdrożenie tych wzorców nie musi się wiązać z jakimiś wielkimi życiowymi rewolucjami. Najważniejsze jest podejmowanie małych, łatwych do opanowania kroków. Zmiana diety, regularny sen, rzucenie papierosów mogą wzmocnić serce i spowolnić starzenie biologiczne.

Czytaj też:

Jak opóźnić starzenie: klucz w układzie odpornościowym?

Odkryj potęgę cytryn

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl